Prace Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, po kilku latach starań marszandów o znalezienie stałego miejsca zbiorom, trafią w depozyt do galerii Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie.
Wystawa stała dzieł Beksińskiego czynna będzie od stycznia 2016 r., w galerii o powierzchni 200 m kw. Wcześniej pomieszczenie przejdzie gruntowny remont sfinansowany przez miasto Kraków.
Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich liczy 50 obrazów olejnych reprezentujących nurt fantastyczny, głównie z lat 70. XX w.; 100 fotografii z lat 60. i 70.; oraz 100 rysunków z całego okresu twórczości.
„Anna i Piotr Dmochowscy gromadzili najlepsze dzieła Beksińskiego. Wszystkie te prace są unikatowe” – powiedziała PAP opiekunka galerii NCK Joanna Gościej-Lewińska.
Marszandzi od kilku lat szukali miejsca na wystawę stałą dla kolekcji. Zwracali się m.in. do instytucji w Warszawie oraz w Sanoku. Placówki odmawiały jednak, m.in. ze względu na konieczność organizacji wystawy stałej.
„Jesteśmy dumni, że prace tak wybitnego artysty znajdą stałe miejsce w Nowohuckim Centrum Kultury. Nie jesteśmy placówką muzealną, ale działamy tak samo prężnie. Dzięki temu, że prowadzimy szeroką działalność kulturalną, a także edukacyjną, nie obawiamy się, że wystawa stała zakłóci nasze bieżące prace” – powiedział PAP dyrektor NCK Zbigniew Grzyb.
Dodał również, że leży mu na sercu, aby zwiększać atrakcyjność Nowej Huty, a dzieła Beksińskiego z pewnością przyciągną turystów. „Chodzi o to, żeby turysta odwiedzający Kraków zechciał przyjechać również do Nowej Huty. Ta dzielnica ma mnóstwo do zaoferowania, staje się coraz bardziej interesująca. Wystarczy wspomnieć o okolicach placu Centralnego, Alei Róż, prężnie działającym Teatrze Łaźnia Nowa, powstającym Muzeum PRL-u” – wyliczał dyrektor.
Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku w 1929 r. Po ukończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do rodzinnego miasta. Od 1959 r. do początku lat 70. pracował jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.
Pod koniec lat 70. opuścił Sanok i zamieszkał w Warszawie. Nastąpiło to po decyzji władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich.
Początkowo zajmował się fotografią artystyczną i rysunkiem, później malarstwem i rzeźbą. W latach 70. i 80. stał się popularny w kraju i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie, m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji, Belgii. Jako jedyny Europejczyk ma stałą ekspozycję w muzeum sztuki w japońskiej Osace.
Został zamordowany w 2005 r. w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. (PAP)
bko/ mhr/