Dzieła takich twórców jak Eugene Delacroix, Cloude Monet czy August Renoir pokazane zostaną w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu na wystawie malarstwa francuskiego XIX wieku. Złoży się na nią około 80 obrazów.
Według organizatorów wystawy „Malarze Normandii. Delacroix, Courbet, Renoir, Monet”, obrazy z kolekcji Rady Regionu Dolnej Normandii pokazane będą w Polsce po raz pierwszy. Otwarcie wystawy nastąpi 24 października, dzieła sztuki będą prezentowane w Poznaniu do połowy lutego 2016 r.
„Wystawa prezentuje obrazy artystów, których dorobek i postawa twórcza stanowiły podwaliny wielkich przemian, jakie nastąpiły w sztuce na przełomie XIX i XX w. Szansa zrealizowania wystawy w pojawiła się rok temu, z taką propozycją wyszła Ambasada Francji w Polsce” – powiedziała PAP rzeczniczka Centrum Kultury Martyna Łokuciejewska.
Jak dodała, wystawa dokumentuje jeden z najważniejszych momentów w dziejach sztuki.
„Każdy z prezentowanych obrazów to dokument ilustrujący rewolucję w podejściu do dzieła sztuki i do jej roli. Tematy historyczne, mitologiczne, rodzajowe i religijne musiały ustąpić rzeczywistości otaczającej artystę, zwykłym ludziom, zwykłym krajobrazom. Wykończone do najdrobniejszego szczegółu obrazy zostały wyparte przez niemal szkice. Warsztatowa doskonałość zaczęła przejawiać się nie w gładkim wykończeniu obrazu, lecz w odważnym geście malarskim wyrażającym emocje. Praca w atelier była coraz częściej porzucana na rzecz pracy w plenerze" - podała rzeczniczka.
Pośród obrazów, które będą prezentowane w Poznaniu, pojawią się także dzieła m.in. Eugene'a Boudina, Raoula Dufy’ego, Alberta Marqueta i Alberta Lebourga.
Wystawa stanowi wybór 80 prac z liczącej ponad 120 obrazów kolekcji stworzonej w 1992 r. przez Radę Regionu Dolnej Normandii (Conseil Regional de Basse-Normandie). Miejscem jej stałej prezentacji jest Abbaye aux Dames w Caen we Francji.
„Zbiór podzielono na cztery grupy. Ujrzymy obrazy powstałe na farmie Saint-Simeon, gdzie w cieniu sadów przez wiele lat spotykali się najwybitniejsi artyści epoki. Kolejną grupą są obrazy ukazujące normandzkie wybrzeże z jego zmienną aurą i niezwykłymi klifami. Trzeci wątek stanowią prace powstałe w normandzkich miastach i pośród rozległych pól poprzecinanych żywopłotami. Ostatnia grupa obrazów to pejzaże znad Sekwany” – podała rzeczniczka.
Kolekcja prezentowana była w wielu miejscach w Europie. Dzieła sztuki wystawiano między innymi we Francji, Austrii i Stanach Zjednoczonych, a także w galeriach narodowych Estonii, Łotwy, Ukrainy i Białorusi.
Wystawie towarzyszyć ma rozbudowany program edukacyjny, przeznaczony zarówno dla indywidualnych odbiorców, jak i zorganizowanych grup szkolnych. Program przygotowany dla uczniów składać się będzie z czterech typów lekcji muzealnych dla różnych grup wiekowych. (PAP)
rpo/ gma/