Kultura i sztuka po 1989 roku

20.08.2015 aktualizacja 19.07.2016

Dzieła Delacroix, Renoira i Moneta na wystawie w Poznaniu

Dzieła takich twórców jak Eugene Delacroix, Cloude Monet czy August Renoir pokazane zostaną w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu na wystawie malarstwa francuskiego XIX wieku. Złoży się na nią około 80 obrazów.

Według organizatorów wystawy „Malarze Normandii. Delacroix, Courbet, Renoir, Monet”, obrazy z kolekcji Rady Regionu Dolnej Normandii pokazane będą w Polsce po raz pierwszy. Otwarcie wystawy nastąpi 24 października, dzieła sztuki będą prezentowane w Poznaniu do połowy lutego 2016 r.

„Wystawa prezentuje obrazy artystów, których dorobek i postawa twórcza stanowiły podwaliny wielkich przemian, jakie nastąpiły w sztuce na przełomie XIX i XX w. Szansa zrealizowania wystawy w pojawiła się rok temu, z taką propozycją wyszła Ambasada Francji w Polsce” – powiedziała PAP rzeczniczka Centrum Kultury Martyna Łokuciejewska.

Jak dodała, wystawa dokumentuje jeden z najważniejszych momentów w dziejach sztuki.

„Każdy z prezentowanych obrazów to dokument ilustrujący rewolucję w podejściu do dzieła sztuki i do jej roli. Tematy historyczne, mitologiczne, rodzajowe i religijne musiały ustąpić rzeczywistości otaczającej artystę, zwykłym ludziom, zwykłym krajobrazom. Wykończone do najdrobniejszego szczegółu obrazy zostały wyparte przez niemal szkice. Warsztatowa doskonałość zaczęła przejawiać się nie w gładkim wykończeniu obrazu, lecz w odważnym geście malarskim wyrażającym emocje. Praca w atelier była coraz częściej porzucana na rzecz pracy w plenerze" - podała rzeczniczka.

Pośród obrazów, które będą prezentowane w Poznaniu, pojawią się także dzieła m.in. Eugene'a Boudina, Raoula Dufy’ego, Alberta Marqueta i Alberta Lebourga.

Wystawa stanowi wybór 80 prac z liczącej ponad 120 obrazów kolekcji stworzonej w 1992 r. przez Radę Regionu Dolnej Normandii (Conseil Regional de Basse-Normandie). Miejscem jej stałej prezentacji jest Abbaye aux Dames w Caen we Francji.

„Zbiór podzielono na cztery grupy. Ujrzymy obrazy powstałe na farmie Saint-Simeon, gdzie w cieniu sadów przez wiele lat spotykali się najwybitniejsi artyści epoki. Kolejną grupą są obrazy ukazujące normandzkie wybrzeże z jego zmienną aurą i niezwykłymi klifami. Trzeci wątek stanowią prace powstałe w normandzkich miastach i pośród rozległych pól poprzecinanych żywopłotami. Ostatnia grupa obrazów to pejzaże znad Sekwany” – podała rzeczniczka.

Kolekcja prezentowana była w wielu miejscach w Europie. Dzieła sztuki wystawiano między innymi we Francji, Austrii i Stanach Zjednoczonych, a także w galeriach narodowych Estonii, Łotwy, Ukrainy i Białorusi.

Wystawie towarzyszyć ma rozbudowany program edukacyjny, przeznaczony zarówno dla indywidualnych odbiorców, jak i zorganizowanych grup szkolnych. Program przygotowany dla uczniów składać się będzie z czterech typów lekcji muzealnych dla różnych grup wiekowych. (PAP)

rpo/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL