Ponad 250 prac, w tym drzeworyty i rysunki można oglądać na wystawie "Władysław Skoczylas - mistrz Pawła Stellera" w Muzeum Historii Katowic. Prezentacja ich twórczości została przygotowana z okazji 80. rocznicy śmierci mistrza i 40. rocznicy śmierci ucznia.
"Władysław Skoczylas i Paweł Steller to dwie wielkie indywidualności artystyczne. Ich życiorysy w wielu punktach są naprawdę zbieżne. Obu łączył wyjątkowy patriotyzm, umiłowanie dla terenów górskich - w przypadku Skoczylasa było to Podhale a Stellera - Beskidy. Uczestniczyli w życiu społecznym tworząc różne organizacje artystyczne na swoim terenie. Byli pedagogami i artystami, którzy prezentowali swój dorobek na całym świecie" - podkreśla Ewa Liszka z Oddziału Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic.
Liszka dodaje, że Steller zetknął się ze Skoczylasem w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. "Zdarzyło się nawet, że kiedy Steller pokazał mistrzowi drzeworyt-portret Ignacego Mościckiego a było to w 1929 roku, mistrz Skoczylas bardzo się nim zachwycił mówiąc, że uczeń przerósł mistrza" - mówi Liszka.
"Władysław Skoczylas i Paweł Steller to dwie wielkie indywidualności artystyczne. Ich życiorysy w wielu punktach są naprawdę zbieżne. Obu łączył wyjątkowy patriotyzm, umiłowanie dla terenów górskich - w przypadku Skoczylasa było to Podhale a Stellera - Beskidy" - podkreśla Ewa Liszka z Oddziału Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic.
Na wystawie "Władysław Skoczylas - mistrz Pawła Stellera" oglądać można ponad 250 prac obu wybitnych artystów. Wśród nich są drzeworyty, rysunki, akwarele, akwaforty. "Górale byli ulubionym tematem ich prac. Steller przedstawiał głównie ich portrety, z kolei Skoczylas pokazywał górali jako postaci monumentalne, często są to obrazy wielofiguralne, np.górale tańczący przy ognisku" - opowiada Liszka.
Wystawa "Władysław Skoczylas–mistrz Pawła Stellera" to - jak podkreśla muzeum - wyjątkowa sposobność podziwiania prac i projektów mistrza, ale też "prześledzenia, jak pod okiem tego wybitnego artysty kształtował się i rozwijał talent Pawła Stellera".
Ekspozycja będzie prezentowana do 4 kwietnia.
Władysław Skoczylas (1883–1934) swoją drogę artystyczną rozpoczął w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule w 1901 roku. Po jej ukończeniu rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem profesorów Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego. Fascynacja artysty kulturą góralską i sztuką ludową przełożyła się na wybitne drzeworyty zgromadzone w "Tece zbójnickiej (1914–1919)" i "Tece podhalańskiej (1914–1922)". Był zamiłowanym pedagogiem i działaczem społecznym.
Skoczylas był m.in. inicjatorem i współzałożycielem grupy artystycznej "Rytm" (1922), zainicjował również powstanie grupy twórców pod nazwą Stowarzyszenie Artystów Grafików "Ryt" (1925). Wielokrotnie był nagradzany, m.in. w 1925 roku w Paryżu został uhonorowany Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych, w 1928 roku zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki towarzyszącej Olimpiadzie w Amsterdamie. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Oficerskim i Komandorią Orderu Polonia Restituta.
Paweł Steller (1895-1974) urodził się w Hermanicach k. Ustronia, ale przez niemal 50 lat mieszkał, żył i pracował w Katowicach. Ten wybitny śląski artysta zdobył uznanie w krajowych i międzynarodowych kręgach artystycznych. Jego prace były prezentowane w Paryżu, Padwie, Rzymie, Berlinie, Londynie, Atenach, Filadelfii, Nowym Jorku, Chicago, czy Ottawie. Był przede wszystkim grafikiem, uprawiał drzeworyt sztorcowy, linoryt, litografię, techniki metalowe.
Steller jest m.in. autorem takich prac jak: "Józef Piłsudski", "Wojciech Korfanty", "Ignacy Mościcki", "Baca", "Ślązaczka z Wełnowca". Pozostawił po sobie także pastele, akwarele, obrazy olejne, projektował witraże i polichromię do kościołów, zajmował się także grafiką książkową i ekslibrisem.(PAP)
ktp/ abe/