Prace 14 ilustratorów i projektantów graficznych - m.in. Agaty Królak i Edgara Bąka - będzie można oglądać w ramach wystawy "Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci". Ekspozycja w warszawskiej Zachęcie będzie dostępna dla zwiedzających od soboty.
Prezentowane na wystawie ilustracje ukazały się w książkach już wcześniej. Kuratorki - pisarka książek dla dzieci i dziennikarka Ewa Solarz oraz wydawczyni Magda Kłos-Podsiadło - mówią, że autorzy, których prace wybrały na potrzeby ekspozycji traktują "dziecko jak partnera, jak wrażliwego czytelnika ich wizualnego języka". Jak podkreślają, właśnie dzięki grafikom "powstają książki, które są dla dzieci pierwszym kontaktem ze sztuką".
"Wybór autorów był subiektywny. Nie miałyśmy problemu ze znalezieniem autorów, rynek książki dla dzieci jest teraz bardzo rozległy. Najważniejszym kryterium była przede wszystkim estetyka. Szukałyśmy twórców, którzy mają charakterystyczny styl" - powiedziała Kłos-Podsiadło w rozmowie z PAP. "Bardzo zależało nam na tym, aby zaprezentować prace ilustratorów, którzy rzeczywiście tworzą dla dzieci. Wyzwaniem było, jak pokazać rysunki, które są projektowane do książek, aby były atrakcyjne też na wystawie, czyli w momencie, w którym są umieszczone poza kontekstem" - dodała.
Jak zastrzegła, przy tworzeniu wystawy kuratorki nie sugerowały się ilością sprzedanych egzemplarzy i komercyjnymi sukcesami publikacji. "Chciałyśmy za to wybrać książki, które były doceniane w kraju i za granicą. Niektóre z nich były nagradzane, np. na targach książki dla dzieci w Bolonii" - mówiła.
Małgorzata Kanownik z Instytutu Książki, który jest partnerem wystawy, na piątkowej konferencji prasowej zwróciła uwagę na wyniki badań czytelnictwa. Jak zauważyła, sytuacja się nie poprawi, jeśli dzieci nie będą czytały. "Wszelkiego rodzaju inicjatywy, które sprawiają, że dzieci sięgają po książki, są bardzo ważne. Piękne książki to zasługa także polskich ilustratorów. Czas na to, aby ludzie, którzy zagranicą są doceniani od lat, zostali dostrzeżeni także w Polsce. Mam nadzieję, że dzięki tej wystawie dzieciaki zapałają większą miłością do czytania" - powiedziała.
Wystawa jest podzielona na trzy części. W pierwszej części zwiedzający dowiedzą się, czym jest ilustracja. Dzięki rysunkom z książek dla dzieci - m.in. o bakteriach, sklepach i patriotyzmie - będą mogli zobaczyć konkretne przykłady grafik z polskich książek dla dzieci wydanych w ostatnich latach. Goście będą mogli także współtworzyć wystawę - w sali umieszczono mazaki, którymi zarówno dzieci, jak i dorośli, będą mogli pisać po specjalnie przygotowanych ścianach i wzbogacać ilustracje.
Drugą salę wystawy stanowią rysunki w realizacjach przestrzennych. Obrazy zostały zagospodarowane jako scenografia interaktywnego labiryntu. Kuratorki chcąc, aby dzieci weszły w relacje z ilustracjami, zaprojektowały m.in. tuby, do których należy wejść, aby zobaczyć kompozycje i usłyszeć głos narratora, który o nich opowie. Stworzona została także specjalna instalacja oparta na ilustracji do książki "Wszystko gra" Marty Ignerskiej, dzięki której można pobawić się w dyrygenta orkiestry symfonicznej. Prócz tego, w nawiązaniu do książki dla dzieci u żuku gnojowym, dzieci posługując się biało-czerwonymi magnesami z wizerunkami owadów, mogą same stworzyć jakąś kompozycję. Zwiedzający mogą stać się także bohaterami wystawy, robiąc sobie zdjęcia z maskami zwierząt, które także były inspirowane ilustracjami jednej z pozycji literatury dziecięcej.
Książki, z których wybrano ilustracje, można obejrzeć i czytać w trzeciej części ekspozycji. W sali, prócz specjalnie stworzonej biblioteki z lekturami dla dzieci, znajdują się także plakaty przygotowane specjalnie na wystawę. Postery nawiązują do tytułu wystawy, część z nich opiera się na zabawie słowem. W trzecim pomieszczeniu będą się odbywały wydarzenia towarzyszące - m.in. warsztaty rodzinne tworzenia grafik do książek i pokazy ilustrowania na żywo. Pełen wykaz imprez znajduje się na stronie Zachęty.
Wszystkie instalacje i ilustracje opatrzone są tabliczkami, na których podany jest tytuł książki, jego autor oraz ilustrator. Autorami prezentowanych na wystawie grafik są Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińska i Dawid Ryski.
Wystawę projektowali Lech i Marta Rowińscy.
Ekspozycję będzie można oglądać do 8 maja. Towarzyszy jej publikacja Zeszytu Zadań, dzięki którym najmłodsi mogą poszerzyć swoją wiedzę nt. książek i przejść aktywnie przez wystawę, wykonując proponowane im aktywności.
Atrakcją wernisażu (godz. 14.00) będzie kilkumetrowa maskotka - "Przytulanka" Izy Rutkowskiej, która powstała jako "żyjąca rzeźba, w opozycji do betonowych pomników" i funkcjonowała w przestrzeni miejskiej Warszawy i innych miast Europy.
Partnerem książki jest Instytut Książki.(PAP)
oma/ mhr/