02.03.2010.Warszawa (PAP) - Nowatorską wystawę, prezentującą legendarne początki państwa polskiego i jego miejsca w świecie Słowian, oraz relacje między poszczególnymi sferami ich życia, będzie można wkrótce obejrzeć w Poznaniu. Już 10 marca ekspozycja zagości na Placu Wolności, wewnątrz futurystycznego namiotu w kształcie kopuły. Centralnym punktem ekspozycji jest naturalnych rozmiarów replika posągu Światowida stanowiąca symboliczny drogowskaz kierujący zwiedzającymi po całej wystawie.
Zamierzeniem organizatorów wystawy było stworzenie ekspozycji multimedialno–interaktywnej prezentującej w zajmujący sposób - zwłaszcza dla młodego odbiorcy, kulturę Słowiańszczyzny wczesnośredniowiecznej między VIII a X wiekiem, jej historii, legendy i mitu.
Wystawa składa się z czterech części, z których każda obrazować ma jedną ze sfer życia Słowian. Są to kolejno: sfera wierzeń i obrzędów, sfera męstwa i wojny, sfera pracy i ogniska domowego i wreszcie sfera śmierci i zaświatów.
Ekspozycja ma pozwolić zrozumieć obrzędy i zwyczaje, jakie przetrwały w niemal niezmienionej formie w kulturze ludowej oraz dostrzec historyczne aspekty rozwoju polskiej państwowości i kultury.
Jak informują organizatorzy, awangardowa forma wystawy ma symbolizować łączność pomiędzy ginącym w mrokach dziejów światem naszych przodków, a współczesną cywilizacją i kulturą, natomiast futurystyczna przestrzeń ekspozycji ma potęgować wrażenia zwiedzających, którzy będą przemierzać swoisty labirynt pod 10-metrowym, niezwykłym, kolistym dachem, wyłaniającym się po dojściu do centralnego punktu wystawy.
Wewnątrz będzie można zapoznać się z różnorodnymi prezentacjami multimedialnymi w postaci animacji 3D, wizualizacji, filmów, gier świateł i dźwięków, które mają za zadanie wprowadzić widzów w odległe czasy. Szczególną atrakcją będzie wejście do Nawii – słowiańskich zaświatów strzeżonych przez trójgłowego boga Welesa.
Inicjatorzy przedsięwzięcia stawiają również na interaktywność i - w odróżnieniu od konwencjonalnych wystaw - zwiedzający będą mogli dotknąć większości eksponatów, np. przedmiotów codziennego użytku, narzędzi czy broni. Te są wiernymi rekonstrukcjami przedmiotów sprzed ponad tysiąca lat, wykonanymi kunsztownie przez najlepszych polskich rzemieślników.
Oprócz tego na wystawie zostaną zaprezentowane polichromowane rzeźby słowiańskich bóstw, repliki broni z epoki, w tym pieczołowicie wykonany miecz słowiańskiego władyki, biżuteria, stroje.
Scenografię na potrzeby wystawy wykonał zespół pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu pod kierunkiem dr. Piotra Tetlaka, kierownika Katedry Scenografii ASP. Organizatorzy zadbali także o wysoki poziom merytoryczny całego przedsięwzięcia, zapraszając do udziału w projekcie konsultantów wśród których znajdują się prof. dr hab. Leszek Paweł Słupecki - kierownik Zakładu Historii Średniowiecznej i Nordystyki na Uniwersytecie Rzeszowskim i Jacek Wrzesiński – archeolog z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Od strony merytorycznej projekt wsparli też pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Instytutu Historii UAM.
Zdaniem organizatorów, wystawa oferuje fascynującą wiedzę połączoną z rozrywką, dla każdego jest więc świetną propozycją na spędzenie wolnego czasu.
Inwestorem i organizatorem wystawy jest spółka Parq, a pomysłodawcami są Ewa i Karol Pituła, animatorzy wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Za koncepcję koncepcje historyczną odpowiada Sławomir Uta, odtwórca kultury wczesnego średniowiecza.
Szczegółowe informacje o przedsięwzięciu dostępne na stronie internetowejwww.slowianskimit.pl.
Wystawa potrwa do 20 maja. SZZ
PAP – Nauka w Polsce
agt/