25.I. W Moskwie opublikowano komunikat o utworzeniu Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. W skład RWPG weszły: Bułgaria, Czechosłowacja, Polska, Rumunia, Węgry i Związek Sowiecki. 4.II. Sejm uchwalił ustawę o Funduszu Wczasów Pracowniczych (FWP). 7.III.
W więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na mjr Hieronimie Dekutowskim ps. Zapora - żołnierzu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnym, legendarnym dowódcy oddziałów partyzanckich AK i WiN.
3.IV.
Powołany został Komitet Badań nad Początkami Państwa Polskiego.
4.IV.
W Waszyngtonie przedstawiciele 12 państw podpisali Pakt Północnoatlantycki (NATO).
4.IV.
W więzieniu we Wronkach zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach ppłk Wacław Lipiński.
7.IV.
Sejm uchwalił ustawę o likwidacji analfabetyzmu.
W Warszawie oddano do użytku Trasę W-Z i most Śląsko-Dąbrowski. Na Placu Zamkowym ponownie ustawiono kolumnę Zygmunta III Wazy.
Zmarł Zygmunt Żuławski, działacz PPS.
Bundestag proklamował powstanie Republiki Federalnej Niemiec, składającej się z 11 krajów związków. Na stolicę RFN wybrano Bonn.
Władze komunistyczne aresztowały gen. Stanisława Tatara.
Sowiecki marszałek Konstanty Rokossowski objął stanowisko polskiego ministra obrony narodowej i mianowany został marszałkiem Polski.
W czasie III plenum KC PZPR z KC usunięci zostali: Władysław Gomułka, Zenon Kliszko i Marian Spychalski.
W auli Politechniki Warszawskiej rozpoczął się zjednoczeniowy zjazd PSL i SL, w wyniku którego powstało Zjednoczone Stronnictwo Ludowe (27-29 XI).
4.XII.
W Londynie utworzona została Rada Polityczna, w której skład weszli przedstawiciele PPS, Polskiego Ruchu Wolnościowego 'Niepodległość i Demokracja' oraz Stronnictwa Narodowego. Na czele Rady stanął Tomasz Arciszewski.
Strona w budowie ...