24.II. W Warszawie zakończył się proces "taterników", oskarżonych o przekazywanie do paryskiej "Kultury" dokumentów dotyczących wydarzeń marcowych oraz przemycanie przez Tatry do Polski wydawnictw emigracyjnych. 12.V. W Londynie zmarł gen. Władysław Anders. Pochowany został na cmentarzu Monte Cassino.
20.VI.
Aresztowania członków niepodległościowej grupy 'Ruch', którzy planowali wysadzenie w powietrze pomnika i Muzeum Lenina w Poroninie. Wśród zatrzymanych przez SB m.in. Andrzej Czuma, Benedykt Czuma oraz Stefan Niesiołowski.
19.VIII.
Zmarł Paweł Jasienica.
12.IX.
W Krakowie zmarł Jan Sztaudynger, poeta, fraszkopisarz.
2.X.
Początek emisji II Programu TVP.
6.X.
Zmarł Julian Przyboś, poeta.
10.X.
Zmarł Adam Rapacki, polityk, minister spraw zagranicznych PRL.
15.X.
W Warszawie otwarto kino "Relax", pierwsze szerokoekranowe kino w Polsce.
19.X.
Premiera filmu "Rejs" w reżyserii Marka Piwowskiego.
Zmarł Jacek Woszczerowicz, aktor.
20.X.
Zmarł Antoni Bohdziewicz, reżyser, scenarzysta.
1.XI.
Na lotnisku w Karaczi w zamachu terrorystycznym zginął wiceminister spraw zagranicznych Zygfryd Wolniak.
6.XII.
Kanclerz RFN Willy Brandt przybył z wizytą do Polski.
7.XII.
W Warszawie kanclerz Willy Brandt i premier Józef Cyrankiewicz podpisali układ o normalizacji stosunków pomiędzy PRL a RFN.
Według zakończonego Trzeciego Narodowego Spisu Powszechnego Polska miała 32 642 tys. mieszkańców. 52,3 proc. z nich mieszkało w miastach.
12.XII.
Radio i telewizja nadały wieczorem komunikat o znaczących podwyżkach cen detalicznych artykułów spożywczych i przemysłowych. Informacje te stały się bezpośrednią przyczyną strajków i demonstracji na Wybrzeżu.
14.XII.
Strajk robotników gdańskiej Stoczni im. Lenina żądających zniesienia podwyżek i zmian personalnych w kierownictwie partii. Manifestacje uliczne w Gdańsku - walki z milicją i wojskiem.
15.XII.
Kolejny dzień robotniczych protestów na Wybrzeżu - początek strajków w Gdyni, Elblągu, Słupsku i Szczecinie. Na ulicach Gdańska trwały starcia demonstrantów z milicją i wojskiem. Padli zabici i ranni.
16.XII.
Kolejny dzień demonstracji w Gdańsku. Na polecenie Zenona Kliszki zablokowano Stocznię im. Lenina, a do próbujących z niej wyjść na ulicę robotników, wojsko otworzyło ogień. Fala strajków rozlała się na całe Wybrzeże, przybierając charakter powstania robotniczego.
17.XII.
Masakra w Gdyni. Rano wojsko otworzyło ogień w stronę robotników idących z dworca do zablokowanej stoczni. Padli zabici i ranni. Starcia w mieście trwały do wieczora. Strajki i demonstracje w Szczecinie. Po dwudniowych walkach w kilkudziesięciu przedsiębiorstwach kontynuowano strajk generalny, kierowany przez ogólnomiejski komitet strajkowy. Do starć demonstrantów z siłami porządkowymi doszło także w Elblągu i Słupsku.
18.XII.
Większość Biura Politycznego opowiedziała się za politycznym rozwiązaniem konfliktu na Wybrzeżu. Decyzja ta była zgodna z sugestią przekazaną premierowi Cyrankiewiczowi przez Leonida Breżniewa i oznaczała klęskę Władysława Gomułki. W tym czasie w Trójmieście w zasadzie panował już spokój. Protesty trwały jeszcze w Elblągu oraz w Szczecinie, gdzie ostatecznie 22 grudnia przerwano strajk.
20.XII.
Na VII plenum KC PZPR przyjęto rezygnację Władysława Gomułki z funkcji I sekretarza i członka Biura Politycznego KC. Nowym I sekretarzem, mającym poparcie Moskwy, został Edward Gierek, dotychczasowy I sekretarz KW PZPR w Katowicach i członek Biura Politycznego KC.
23.XII.
Sejm dokonał zmian na najwyższych stanowiskach państwowych. Dotychczasowy premier Józef Cyrankiewicz został powołany na zwolnione przez Mariana Spychalskiego stanowisko przewodniczącego Rady Państwa. Nowym szefem rządu został Piotr Jaroszewicz, cieszący się pełnym zaufaniem Moskwy.
Strona w budowie ...