05.11.2010. Kielce (PAP) - Kaskaderskie pojedynki konne oraz pokazy XVII-wiecznej szermierki będzie można obejrzeć w sobotę przed Pałacykiem Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (Świętokrzyskie). Pokazy przygotowano z okazji otwarcia muzeum pisarza po generalnym remoncie. W sobotę muzeum będzie można zwiedzać bezpłatnie od godz. 15. do godz. 18. Pojedynki konne i piesze oraz szarże konne zaprezentują kaskaderzy z Apolinarski Group. Z kolei pokazy szermierki przygotowali rekonstruktorzy z Kompani Wolontarskiej.
Na parterze budynku odtworzono oryginalną kolorystykę ścian mieszkania pisarza, wykonano nowe dębowe posadzki. Odnowiono elewację muzeum, odtworzono także jej drewniane elementy. Budynek zyskał iluminację. Wyremontowano nawierzchnię parkowych alejek, ogrodzenie i bramę wjazdową.
W ramach projektu w muzeum zainstalowano systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych, antywłamaniowych i monitoring.
W piwnicach pałacyku, które nie były wcześniej udostępnione zwiedzającym, osuszano ściany i wyeksponowano kamienne elementy muru. Znajduje się tu teraz klub turysty; - zwiedzający mają do swojej dyspozycji infokiosk z dostępem do internetu oraz wiadomościami na temat muzeum. Dzięki urządzeniu turyści mogą wysłać internetową pocztówkę z własnym zdjęciem.
Zainstalowane w salach muzealnych multimedia pozwalają m.in.: usłyszeć skrzypienie pióra w gabinecie Sienkiewicza i zobaczyć na ścianie pisane nim słowa z listu noblisty. W pomieszczeniach będzie się rozlegała muzyka, np. w salonie polonez.
Przygotowano także audioprzewodniki oraz nowe foldery i książeczkę edukacyjną dla dzieci.
Zmieniono oficjalną nazwę muzeum pisarza, która brzmi: Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.
Jak powiedziała PAP Anna Latos-Paryska z działu promocji muzeum, do zagospodarowania pozostało jeszcze piętro budynku, w którym także przygotowywana jest ekspozycja wykorzystująca nowoczesne technologie.
W czasie remontu pałacyk był nieczynny dla zwiedzających - zbiory z Oblęgorka eksponowano m.in.: w Przemyślu i w Łodzi.
Inwestycja kosztowała ponad 3 mln zł. Była współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego i z programu "Promesa" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pałacyk w Oblęgorku Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1900 roku, w darze od narodu polskiego, z okazji 25-lecia pracy twórczej. Był to letnia rezydencja mieszkającego na stałe w Warszawie pisarza.
Od 1958 roku w domu mieści się muzeum, które powstało dzięki dzieciom noblisty - Jadwidze Korniłowicz i Henrykowi Józefowi Sienkiewiczowi - którzy przekazali dworek w darowiźnie narodowi.
Katarzyna Bańcer(PAP)
ban/ abe/