21.10.2010 aktualizacja 08.08.2016

Otwarto Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

21.10.2010. Szczecin (PAP) - Nie przecięciem wstęgi a wepchnięciem tramwaju do budynku otwarto uroczyście w czwartek nowe Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Można w nim oglądać m.in. zabytkowe tramwaje, autobusy, samochody, motocykle i sprzęt gospodarstwa domowego.

"W zbiorach mamy półtora tysiąca obiektów - od telefonu komórkowego po tramwaj przegubowy" - powiedział PAP dyrektor muzeum Stanisław Horoszko. Dodał, że Zajezdnia Sztuki jest trzecim w kraju a pierwszym na obszarze Polski północno-zachodniej muzeum techniki. Najbliższe zagraniczne tego typu placówki znajdują się w Berlinie i w Wismarze.

Muzeum rozpoczęło oficjalnie działalność w 2006 r. i zaczęło gromadzić zbiory: tramwaje, autobusy, samochody, motocykle, rowery, sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny, sprzęt gospodarstwa domowego i wiele innych.

Do placówki trafiły m.in. kolekcja motocykli (Sokół 125 z 1948 r., rosyjski Isz-12, Harley Davidson z 1936 r. i produkowane w Szczecinie Junaki), milicyjna warszawa, maluchy zwykłe i modyfikowane (model terenowy, model z gąsienicami). Jest też prototyp samochodu Smyk, malutkie BMW 600, trójkołowy Messerschmitt 200 oraz Beskid, który miał zrewolucjonizować polską motoryzację.

Główna hala muzeum ma powierzchnię 2500 m kw. Są też trzy mniejsze sale o powierzchni od 200-290 m kw., gdzie prezentowane mają być m.in. wystawy czasowe i najmniejsze eksponaty.

Muzeum mieści się w przebudowanych budynkach dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej.(PAP)

szt/ ls/ mow/
 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL