2011-02-02 (PAP) - Kraków przystąpił do "Pakt dla kultury". W środę prezydent miasta Jacek Majchrowski podpisał dokument, w którym deklaruje wsparcie dla działań, które mają doprowadzić do zwiększenia nakładów państwa na kulturę.
"Pakt dla kultury" poparły już Gdynia i Wrocław, w najbliższych dniach mają to zrobić Katowice i Poznań.
"Zdajemy sobie sprawę, że należy zmienić podejście do kultury i wszystkiego, co jest z nią związane, dlatego podpisujemy się pod +Paktem dla kultury+" - mówił w środę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jak podkreślił to inicjatywa ważna nie tylko dla Krakowa, ale dla całej Polski.
W dokumencie podpisanym przez prezydenta zaznaczono, że kultura jest dla Krakowa zasadniczym mechanizmem rozwoju miasta i jego potencjału gospodarczego. Jak zauważono władze państwowe w ostatnich dziesięcioleciach zrzuciły większość kosztów związanych z funkcjonowaniem instytucji kultury i mecenatem artystycznym na samorządy, które w tej dziedzinie powinny być w szerszym zakresie wspierane z budżetu państwa, a do tego konieczne są czytelne kryteria mecenatu oraz spójne przepisy prawne.
Jeden z inicjatorów "Paktu dla kultury", b. minister pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner podkreślił podczas konferencji prasowej, że zależy mu na tym, aby pakt stał się przedmiotem pozytywnych działań. "Widać, że ostatnie dwadzieścia lat dało nam ogromną zmianę i ogromny sukces, ale wyczerpują się możliwości rozwojowe, które istniały. Potrzebujemy nowych, a te muszą się wiązać z kreatywnością i innowacyjnością. Bez kultury trudno sobie wyobrazić kreatywność, innowacyjność i dalszy, szybki rozwoju Polski" - ocenił Hausner.
Hausner poinformował, że w piątek przedstawiciele ruchu Obywatele Kultury spotkają się z ministrem w Kancelarii Premiera Michałem Bonim, a 10 lutego z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim. "Mam nadzieję, że w pierwszej połowie tego roku uda się podpisać porozumienie z rządem i podjąć działania, które otworzą nowe możliwości dla wszystkich" - powiedział Hausner.
Jak mówiła wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji Magdalena Sroka w ostatnich miesiącach Kraków włączał się m.in. w zbieranie podpisów pod apelem do premiera "1 proc. na kulturę" i zabiegał o zmiany w prawie m.in. dotyczące zamówień publicznych.
W 2010 r. Kraków przeznaczył na kulturę ok. 230 mln, zł, czyli 6,77 proc. swojego budżetu. W mieście działa 29 miejskich instytucji kultury, w tym trzy prowadzone wspólnie z województwem małopolskim.
Do projektu "Pakt dla kultury" mogą przystąpić organizacje społeczne, jednostki kultury, samorządy i inne podmioty działające na rzecz kultury. Debata nad paktem ma się zakończyć w marcu.(PAP)
wos/ abe/ ls/