04.11.2010. Rzeszów (PAP) - Wieczornym pokazem multimedialnym "Modernistyczny Videoart" rozpoczął się w czwartek w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie II Multimedia Szajna Festiwal. Impreza zorganizowana ku pamięci zmarłego w 2008 r. wybitnego artysty prof. Szajny potrwa do soboty. Głównym punktem festiwalu, który odbywa się co dwa lata, jest konkursowa prezentacja dokonań sztuki multimedialnej, wytworzonej przy udziale zaawansowanej, najnowszej techniki elektronicznej.
Pięcioosobowe jury pod przewodnictwem polskiego reżysera i scenografa teatralnego Leszka Mądzika wskaże laureatów ostatniego dnia imprezy. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymają nagrody pieniężne od 4 do 9 tys. zł.
W programie trzydniowego festiwalu znajdzie się także premiera monodramu "18729" o prof. Szajnie. Przedstawienie, w którym wystąpi Robert Żurek powstało na podstawie książki Jerzego Fąfary "18 znaczy życie".
Publiczność będzie mogła obejrzeć też film "Versus - homo homini lupus est". Dzieło, będące połączeniem fragmentów filmów fabularnych, dokumentalnych, reportaży i animacji poświęcone zostało emocjom i uczuciom w życiu człowieka. Ponadto przygotowano projekcję klasycznego filmu niemego "Gorączka Szachowa".
Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się także wernisaż wystawy fotografii Bogdana Kiwaka. Zdjęcia wykonano aparatem fotograficznym zrobionym z pudełka od zapałek w technice camera obscura.
Rzeszowski teatr to jedyne miejsce na świecie, gdzie znajduje się stała ekspozycja prac profesora Józefa Szajny, jednego z najważniejszych artystów XX wieku - wybitnego malarza, grafika, scenografa i reżysera. Otwarto ją 13 marca 1997 r. w czasie obchodów 75-lecia urodzin i 50-lecia pracy twórczej profesora. Wszystkie dzieła, które można oglądać w Galerii są darem Szajny dla Rzeszowa - miasta, w którym się urodził.
W Galerii prezentowane są 54 prace: monumentalne obrazy, rysunki, kolaże, kompozycje przestrzenne oraz elementy scenografii do najwybitniejszych spektakli teatralnych Szajny. Od momentu powstania Galeria jest miejscem spotkań artystów różnych sztuk: plastyków, pisarzy, muzyków, ludzi teatru. Można tam przeprowadzać także lekcje o sztuce i zajęcia plastyczne. (PAP)
api/ abe/