24.08.2010. Katowice (PAP) - Prezentacje osobliwości jurajskiej przyrody, m.in. tamtejszych jaskiń, pokazy wytwarzania ozdób z filcu, pradawnych narzędzi i współczesnego rękodzieła, a także degustacje potraw - to atrakcje Jurajskich Regionaliów, które odbędą się w sobotę w Podlesiach (Śląskie).
Podlesicką zagrodę współprowadzą pasjonaci z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej (TMZZ), przyrodnicy z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a także naukowcy z Uniwersytetów Śląskiego i Szczecińskiego. Także oni przygotowują atrakcje Regionaliów.
Jednym z ciekawszych punktów programu, związanym ze specyfiką Zagrody, będzie happening "Państwo Zborowscy", podczas którego powstać mają wielkie filcowe ozdoby dla dwóch pobliskich skałek w Rezerwacie "Góra Zborów" - filcowe korale dla "Pani Zborów" i filcowy krawat dla "Pana Zborów".
Gotowe ozdoby mają zawisnąć na skałkach 2 października - w Międzynarodowy Dzień Filcu.
Prócz tego pracownicy sosnowieckiego Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego pokażą osobliwości świata jurajskiej przyrody i sposoby jej ochrony na przykładzie Jaskini Głębokiej i Kruczych Skał. Również oni przygotują stoisko edukacyjne prezentujące pierwszego gospodarza jurajskich jaskiń - człowieka neandertalskiego.
Pokazy wytwarzania prahistorycznych narzędzi krzemiennych i ceramiki pradziejowej dadzą natomiast pracownicy Uniwersytetu Szczecińskiego. Obok będzie można obejrzeć i kupić wyroby współczesnego rękodzieła, gotowego i wyrabianego na miejscu przez prządki, gobeliniarzy i innych ludowych rzemieślników oraz artystów.
Obok rękodzieła nie zabraknie regionalnych wyrobów kulinarnych - m.in. kluch "połom bitych" w wersji szklistej, maślanej i twardej, kozich serów, baraniny i miodu. Wieczorem koncert polek, mazurków, oberków i sztajerków dadzą Lidia Pospieszalska, Marcin Pospieszalski i Maciej Filipczuk - śpiewający i grający na skrzypcach, cymbałach oraz bębnie.
Zagroda Edukacyjna w Podlesicach powstała w 2008 r. jako element projektu "Owca Plus". Jego głównym celem jest promowanie wśród mieszkańców regionu kóz i owiec, które w naturalny sposób wykaszają różne samosiewy - pomagając w odbudowie na Jurze cennych przyrodniczo, charakterystycznych dla tego regionu tzw. muraw kserotermicznych.
Hodujący te zwierzęta mieszkańcy regionu zyskują możliwość zarobku i integracji lokalnej społeczności wokół projektu. Turyści korzystają poznając walory terenu i kupując wyroby kozie i owcze. Program "Owca Plus" koordynuje i w znacznej części finansuje samorząd woj. śląskiego. (PAP)
mtb/ abe/ bk/