2011-06-17 (PAP) - Jedna z ostatnich rzeźb Magdaleny Abakanowicz zatytułowana „Ptak” stanęła w piątek przed budynkiem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Z czasem przed muzeum stanie jeszcze druga rzeźba z tej serii – obecnie prezentowana na wystawie w Budapeszcie. Tym samym rzeźba dołączyła do monumentalnych posągów Karla Augusta Haertla, przedstawiających Duerera i Michała Anioła oraz „Alegorii rybołówstwa” Christiana Behrensa, które stoją przed muzeum.
„Jest to jedna z dwóch rzeźb tego cyklu znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Druga z nich uświetnia obecnie wystawę czasową rzeźb na wodzie w Budapeszcie, po jej zakończeniu również ustawiona zostanie przed Muzeum” - mówiła Kowalów.
Wrocławskie Muzeum Narodowe posiada największą w Europie kolekcję prac Magdaleny Abakanowicz, cykl „Alteracje” obejmujący serie prac jak „Embriologia”, „Postaci siedzące”, „Anonimowe portrety”, „Tłum” i „Ptaki” zwieńczające ten zbiór.
”To wyjątkowo cenna praca, ponieważ jest to jedno z ostatnich dzieł artystki, po nim już nic innego nie powstało” – wyjaśnił Mariusza Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
„Ptaki” będą prezentowane przed gmachem Muzeum Narodowego do momentu otwarcia wyremontowanego Pawilonu Czterech Kopuł, który mieścić będzie oddział muzeum - Muzeum Sztuki Współczesnej. Przy nim dyrektor planuje utworzyć Park Rzeźb. Planowany koniec remontu Pawilonu czterech Kopuł – 2013 r.
Prof. Magdalena Abakanowicz urodziła się w 1930 r. Tworzone przez nią dzieła to przed wszystkim duże kompozycje przestrzenne, których głównym tworzywem jest tkanina. W swoich rzeźbach wykorzystuje również kamień, drewno i metal.
W latach 60. stworzyła cykl rzeźb tzw. abakanów, który składa się z dużych prac wykonanych technikami tkackimi. Zrywały one z ówczesną płaszczyznowością tkanin przeznaczonych do dekoracji wnętrz, przez co zrewolucjonizowały spojrzenie na tkaninę artystyczną. W 1965 r. Abakanowicz została nagrodzona złotym medalem na Biennale w Sao Paulo. To wydarzenie uznaje się za początek jej światowej kariery.
Prace Abakanowicz były pokazywane na ponad 100 wystawach na całym świecie. Artystka jest laureatką wielu nagród, m.in. prestiżowej nagrody za osiągnięcia całego życia przyznawanej przez International Sculpture Center w Nowym Jorku. (PAP)
umw/ ls/