01.09.2010. Wrocław (PAP) - Korona zdobiona szlachetnymi kamieniami oraz kolista zapona wysadzana szmaragdami i granatami to jedne z najcenniejszych elementów skarbu średzkiego, który od środy można podziwiać na wystawie we wrocławskim Muzeum Narodowym. Klejnoty będące elementami skarbu średzkiego najprawdopodobniej zostały ukryte w pierwszej poł. XIV w. Pochodzą prawdopodobnie ze skarbca Luksemburgów, z czasów panowania Karola IV. Władca ten zaciągał pożyczki od żydowskich bankierów w Środzie Śląskiej.
Według rzeczniczki Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Anny Kowalów, najcenniejszą częścią skarbu jest korona, której poszczególne segmenty zdobione są kamieniami szlachetnymi. "Poszczególne segmenty korony zdobione są naprzemiennie trójlistnymi plakietami z barwną emalią i dużymi szafirami oraz mniejszymi granatami, akwamarynami, szmaragdami, spinelami, tektytami i perłami. Segmenty zwieńczone są figurami orłów trzymających w dziobach pierścienie i połączone szpilami, z których każda zakończona jest kwiatonem" - tłumaczyła Kowalów.
Korona jest klejnotem kobiecym zamówionym z okazji ślubu. Wskazuje na to motyw pierścieni, będący oznaką małżeńskiego zobowiązania i symbolem dobrej wróżby. "Prawdopodobnie jej ostatnią właścicielką była Blanka de Valois, pierwsza żona Karola IV, zmarła w 1348 r., a więc niedługo przed domniemanym czasem ukrycia i utraty skarbu" - powiedziała Kowalów.
Wyjątkowo cennym eksponatem jest również kolista zapona służąca do spinania płaszczy dworskich oraz szat koronacyjnych i liturgicznych. Zaponę zdobi kamea z chalcedonu z przedstawieniem orła.
Zwiedzający ekspozycję będą mogli również zobaczyć m.in. dwie złote zawieszki pochodzące z końca XII w., które były używane jako ozdoba kobiecej głowy. Na wystawie znalazły się także złote pierścienie, sygnety z motywem półksiężyca i gwiazdy, taśma zdobnicza przeznaczona do okuwania cennych przedmiotów oraz część odnalezionych złotych monet.
Po raz pierwszy skarb średzki pokazano we wrocławskim Muzeum Narodowym w 1997 r. Obecną wystawę można oglądać do 24 października. Później klejnoty na kilka miesięcy opuszczą Polskę i będą pokazywane na wystawach w Pradze i Ostrawie.(PAP)
pdo/ hes/ mow/