2011-05-13 (PAP) - „Laury Konserwatorskie”, czyli nagrody za najlepiej odnowione zabytki w regionie, wręczono w piątek w Lublinie. Otrzymali je właściciele synagogi w Zamościu, kościoła w Ortelu Królewskim, cerkwi w Szczebrzeszynie oraz dworu w Dzierążni.
Generalny konserwator zabytków, Piotr Żuchowski, w liście do uczestników lubelskiej uroczystości wyraził uznanie dla ludzi, którzy troszczą się o zachowanie zabytków, „zmagają się z przemijaniem, obojętnością niekiedy wręcz barbarzyństwem”. „Sprawą bardzo ważną jest docenienie wysiłku ludzi, którzy nie szczędząc sił i środków z pełną podziwu i najwyższego uznania pasją nie poddają się przeciwnościom” – napisał Żuchowski.
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego uhonorowana została za kompleksowy remont XVII-wiecznej synagogi w Zamościu. Prace przeprowadzone w latach 2009-2010 polegały m.in. na wymianie dachu, podbiciu fundamentów i wzmocnieniu sklepień. Odtworzono historyczne dekoracje elewacji i wystroju wnętrza. Synagoga zaadaptowana została na centrum kultury.
Rzymskokatolicka parafia w Ortelu Królewskim otrzymała nagrodę za remont oraz konserwację XVII-wiecznego drewnianego kościoła, który do 1922 r. był użytkowany jako cerkiew prawosławna. Jest zbudowany z bali sosnowych, ma kryty gontem dach i wieżę z kopułą. Podczas prac restauratorskich prowadzonych od 2004 do 2010 r. m.in. przywrócono pierwotny wygląd głównego ołtarza z XVIII w. i odsłonięto cenne ikonograficzne malowidła na ścianach nawy z tego samego okresu.
Prawosławna diecezja lubelsko-chełmska nagrodzona została za kompleksowy remont cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej w Szczebrzeszynie. Unicka świątynia wzniesiona w XVI w. była nieużywana od wielu lat. Prawosławna diecezja przejęła ją w 2006 r. i doprowadziła do dawnej świetności. Konstrukcję cerkwi wzmocniono, położono tynki renowacyjne i wykonano ogrodzenie. Wewnątrz cerkwi odrestaurowano m.in. XVII-wieczne malowidła oraz wydobyte spod tynku fragmenty dekoracji o motywach roślinnych.
Prywatny właściciel Andrzej Gromulski otrzymał „Laur Konserwatorski” za odrestaurowanie wnętrza XIX-wiecznego dworu w Dzierążni. Dwór, który wcześniej był użytkowany jako szkoła, dzięki remontowi odzyskał dawne walory estetyczne. Odtworzone zostały historyczne podziały pomieszczeń, zrekonstruowano bądź odnowiono drzwi i okna, parkiety, szafy wnękowe, piece, kominki, balustrady i inne elementy wyposażenia. (PAP)
kop/ ls/