Konflikt jest motywem przewodnim 13. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie, jednego z największych cyklicznych wydarzeń poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Festiwal rozpoczął się w piątek od wernisażu prac Josefa Koudelki. Impreza potrwa do 14 czerwca.
Festiwal zainaugurowała wystawa klasyka światowej fotografii, Josefa Koudelki. Jak zaznaczają organizatorzy, jego mistrzowski, klasyczny już reportaż „Praga’68” wykonany podczas pacyfikacji praskiej wiosny stał się punktem wyjścia dla rozważań poświęconych fotograficznym przedstawieniom konfliktu.
Kuratorem programu głównego został Wojciech Nowicki, uznany krytyk, kolekcjoner, pisarz i fotograf. Zaprosił on do Krakowa zarówno legendy światowej fotografii, jak i wschodzące gwiazdy sztuki współczesnej.
W sekcji tej obok wystawy Koudelki znalazły się ekspozycje o charakterze artystyczno-dokumentalnym, jak cykl Zhanga Dali, poświęcony cenzurze fotografii w maoistowskich Chinach. Zaprezentowane zostaną także fotografie wielokrotnie nagradzanej Joanny Piotrowskiej oraz zdjęcia Indre Serpytyte (1944-1991), która podejmuje w swoich pracach temat pamięci. Sophie Ristelhueber w cyklu „Każdy” (1994) ukazuje serię zdjęć ran i blizn. Fotografie powstały po wizycie artystki w Jugosławii w 1991 r., kiedy rozpoczynały się tam bratobójcze walki.
Markus Schaden, dyrektor The Photobook Museum w Kolonii został kuratorem wystawy o przedstawieniu konfliktów w albumach fotograficznych; Paweł Szypulski podejmie temat płci i rasy w fotografii; Łukasz Gorczyca i Adam Mazur za pomocą albumów i książek opowiedzą historię zawłaszczania narodowego symbolu - rzeki Wisły, m.in. do celów politycznych.
Wojciech Nowicki - w roli kuratora jednej z wystaw - skupi się na momentach, w których fotografia nagle okazuje się bezradna: na przykładzie zdjęć dokumentalnych wskaże chwile, kiedy obiektyw zostaje skierowany w niewłaściwą stronę. Przygotowana przez niego wystawa „Tuż obok” ukaże zdjęcia wykonane podczas jednego z najkrwawszych konfliktów XX wieku – pierwszej wojny światowej – zaczerpnięte głównie ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Fotografie te, choć często wykonane w pobliżu frontu, niemal całkowicie pomijają wojenne okoliczności, koncentrując się na etnograficznym zapisie. „To podręcznikowy obraz tego, jak ślepym narzędziem może stać się fotografia, jak bywa wyrywkowa, i jak trudno za jej pomocą pokazać to, co dumnie nazywamy prawdą” - zaznacza.
Wystawy programu głównego będą się odbywać w najlepszych przestrzeniach ekspozycyjnych Krakowa, m.in. w Galerii Bunkier Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Muzeum Etnograficznym.
W ramach sekcji ShowOFF prezentowane będą projekty młodych twórców, wyłonione w drodze otwartego konkursu. Ważnym elementem programu festiwalu będzie także kolejna edycja Przeglądu Portfolio i związanej z nim nagrody Griffin Art Space, mającej na celu promocję ciekawych i dojrzałych projektów artystycznych.
Program krakowskiego festiwalu uzupełniają dziesiątki wydarzeń towarzyszących: spotkań, projekcji, warsztatów i akcji. W cyklu spotkań mistrzowskich przewidziano rozmowy zarówno z artystami prezentujących swoje wystawy w programie głównym, jak i specjalistami, którzy o sytuacjach związanych z konfliktem wiedzą wiele z własnych doświadczeń, m.in. polskim fotoreporterem wojennym Krzysztofem Millerem.
Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie realizowany jest ze środków finansowych Urzędu Miasta Krakowa, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Jego organizatorem jest Fundacja Sztuk Wizualnych.(PAP)
rgr/ gma/