21 listopada spektaklem American Magic Latern Theater, jednego z trzech na świecie teatrów, który odtwarza XIX-wieczne spektakle latarni magicznych będące prekursorem kina, zainaugurowany zostanie w Krakowie 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima.
W ramach festiwalu odbywają się dwa równorzędne konkursy: na najlepszą etiudę studencką oraz na najlepszy film animowany, autorstwa nie tylko studentów, ale też profesjonalistów.
Jak poinformowali w czwartek dziennikarzy w Warszawie organizatorzy festiwalu, o Złotego Dinozaura - nagrodę dla najlepszej etiudy - walczyć będzie 48 dzieł zrealizowanych w latach 2013-2024 w szkołach filmowych i audiowizualnych. Wybrano je spośród 650 tytułów nadesłanych z całego świata.
W drugim konkursie - o miano najlepszej animacji i statuetkę Złotego Jabberwocky'ego będą się ubiegały 74 filmy. Wśród nich będą dzieła uznanych twórców takie jak "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż" Jerzego Kucii, "Hipopotamy" Piotra Dumały, "Mężczyzna spotyka kobietę" Dmitry'ego Gellera i "Yuki-onna" Jirego Barty.
"Naszą ambicją w konstruowaniu programu konkursowego jest podsumowanie sezonu. Ponieważ nasz festiwal odbywa się w listopadzie - jest jednym z ostatnich festiwali na świecie, który organizuje konkurs, dlatego staramy się by pojawiły się u nas najciekawsze filmy sezonu. Dotyczy to zarówno konkursu, jak i specjalnych pokazów animowanych filmów pełnometrażowych" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Bogusław Zmudziński.
Wśród filmów pełnometrażowych zostanie w tym roku pokazany m.in. zdobywca Nagrody Specjalnej Jury oraz nagrody za reżyserię na festiwalu Karlowych Warach - obraz "Swobodne spadanie" Węgra Gyoergy'ego Palfiego. Zaprezentowany będzie też wcześniejszy film tego twórcy "Panie, panowie - ostatnie cięcie", w którym narracja stworzona została ze zmontowanych scen wyjętych z innych, często dobrze znanych filmów; wśród wykorzystanych fragmentów są kadry z "Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy.
W Krakowie będzie można zobaczyć także inne pełnometrażowe filmy animacje takie jak "Zdrada" - najnowsza produkcja Amerykanina Billa Plymptona nazywanego "Królem niezależnej animacji" i "Chłopiec i świat" Brazylijczyka Ale Abreu - obraz uważany za poważnego kandydata do Oscara.
Podczas festiwalu przypomniane zostaną też sylwetki klasyków europejskiej animacji. Zaplanowany został pokaz filmów jednego z pionierów, francuskiego twórcy pierwszego filmu wykorzystującego rysunki wykonane na papierze - Emile'a Cohla. Zaprezentowane będą też najciekawsze animacje pierwszego nieamerykańskiego laureata Oscara za film animowany Dusana Vukotica, twórcy szkoły zagrzebskiej oraz mistrza rumuńskiej animacji - Iona Popescu-Gopo.
W ramach wieczoru muzyczno-filmowego pokazane zostanie "Szczęście" Aleksandra Medwiedkina z 1935 roku. Film - będący parodią wiejskiego życia w Rosji po rewolucji październikowej i w czasach kolektywizacji - przez 40 lat wstrzymywany był przez radzicką cenzurę. Pokazowi obrazu towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo przez zespół Południca. Podczas festiwalu obejrzeć będzie można też film "Grobowiec Aleksandra" przybliżający sylwetkę Medwiedkina.
W ostatnim dniu festiwali zaplanowano pokazy noweli filmowych młodych czeskich reżyserów, absolwentów FAMU - Wydziału Filmowy i Telewizyjny Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze zainspirowanych książką Mariusza Szczygła "Gottland"
Honorowy patronat nad Festiwalem Etiuda & Anima objęły m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska i dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, które również dofinansowały projekt.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym imprezy. (PAP)
dsr/ pz/