Z cyklu „Bytomskie Spotkania Historyczne” – panel dyskusyjny „Żołnierze wyklęci. Podziemie niepodległościowe na Górnym Śląsku i na ziemiach okolicznych 1945–1947” z udziałem dr. Adama Dziuby i dr. Dariusza Węgrzyna – Bytom, 19 czerwca 2012
19 czerwca 2012 r. o godz. 17.00 w sali wykładowej gmachu głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu (plac Jana III Sobieskiego 3) odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem dr. Adama Dziuby i dr. Dariusza Węgrzyna (IPN Katowice) na temat „Żołnierze wyklęci. Podziemie niepodległościowe na Górnym Śląsku i na ziemiach okolicznych 1945–1947”. Spotkanie poprowadzi Sebastian Rosenbaum z oddziału IPN w Katowicach.
Spotkanie koncentrować się będzie wokół problemu antykomunistycznego podziemia zbrojnego, które funkcjonowało na Górnym Śląsku, Śląsku Cieszyńskim, Żywiecczyźnie i w Zagłębiu Dąbrowskim w latach 1945,1947. Goście – historycy z katowickiego IPN dr Adam Dziuba i dr Dariusz Węgrzyn omówią dwa główne środowiska podziemia niepodległościowego: grupy poakowskie, skupione w organizacjach takich jak Delegatura Sił Zbrojnych, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Armia Polska w Kraju oraz podziemie narodowe, głównie struktury VII. Okręgu Śląskiego Narodowych Sił Zbrojnych, w tym największe zgrupowanie partyzanckie w regionie – oddział NSZ Henryka Flamego „Bartka”. Tematem spotkania będzie aktywność organizacyjna powyższych struktur oraz postawy ich członków wobec rodzącego się systemu władzy w Polsce po 1945 r., jak również działania Urzędu Bezpieczeństwa wobec podziemia, zmierzające do jego rozbicia.
Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Zbrodnia na leśnym uroczysku” (reż. Adam Sikorski) o rozbiciu zgrupowania „Bartka”.
(IPN)