Po raz trzeci akcję „Zapal znicz pamięci" zwieńczy „Koncert Zaduszkowy. Pamiętamy…", który odbędzie się 3 listopada w Teatrze Muzycznym w Poznaniu przy ul. Niezłomnych 1 w Poznaniu. Koncert będzie wyrazem hołdu oraz pamięci o polskich patriotach, ofiarach gestapo, które ucierpiały w budynku Domu Żołnierza, obecnej siedzibie Teatru.
Tym razem zabrzmi „Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika, jedynego polskiego laureata Grammy, z 2014 roku. Wykonawcami koncertu będą Kompozytor – Włodek Pawlik, Chór Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz zespół wokalny Sonus Artis pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. Koncertowi patronują: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński, prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
3.11.2015 r., godz. 17.30 (koncert zamknięty) i 20.00 (koncert biletowany)
Bilety w cenie 20-60 zł dostępne w Kasie Teatru, CIM, na portalu Bilety24.pl oraz na www.teatr-muzyczny.poznan.pl
Koncert jest zwięczeniem akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”, która odbyłą się 18 października w wielu miastach, w miejscach pamięci narodowej związanych z II wojną światową.
W tym roku przypominano szczególnie o losach obrońców naszych granic w 1939 r.
Bohaterowie tegorocznej edycji akcji „Zapal znicz pamięci”:
• Gdynia
Antoni Kasztelan (1896–1942) – kapitan piechoty i Marynarki Wojennej RP. Uczestnik powstania wielkopolskiego, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. We wrześniu 1939 r. kierował kontrwywiadem Obrony Wybrzeża. Po kapitulacji dostał się do niewoli. Był więziony w obozie koncentracyjnym w Stutthofie, w więzieniu gestapo w Gdańsku oraz w Królewcu, gdzie został skazany na karę śmierci. 14 grudnia 1942 r. wyrok wykonano przez zgilotynowanie.
• Bydgoszcz
Paweł Wojciech Góra (1905–1939) – rzemieślnik kowalski, druh towarzystwa Powstańców i Wojaków w Drzycimiu. 25 sierpnia 1939 r. Paweł Wojciech Góra został powołany jako kanonier rezerwy do 15. Wielkopolskiego Pułku Artylerii Lekkiej w Bydgoszczy. Z chwilą wybuchu II wojny światowej walczył w pobliżu Bydgoszczy oraz nad Bzurą. 25 września 1939 r. został ranny pod Łomiankami. Dostał się do niewoli niemieckiej, gdzie przebywał do 23 października 1939 r. Po zwolnieniu wrócił do rodziny w Sośnie. 26 października 1939 r. został zatrzymany przez Niemców należących do Selbstschutzu i zamordowany w Karolewie. Jego mieszkanie i warsztat zostały przekazane niemieckiej rodzinie.
• Łódź
Tadeusz Frąckowiak (1909–1939), Czesław Borzęcki (1916–1939), Czesław Buziuk (1918–1939) – 3 września 1939 r. w swój ostatni lot z lotniska w Maryninie k/Radzynia Podlaskiego wystartowała załoga bombowca PZL 23B „Karaś” z 55. Samodzielnej Eskadry Bombowej w składzie: por. obs. Tadeusz Frąckowiak, kpr. pil. Czesław Borzęcki i kpr. strz. Czesław Buziuk. Zadaniem bojowym sześciu maszyn, które poderwały się z lotniska tego dnia było zbombardowanie niemieckich kolumn pancernych nacierających w rejonie Radomsko-Częstochowa. Po wykonaniu zadania, w drodze powrotnej „Karaś” został zestrzelony w rejonie wsi Olszynka. Wszyscy członkowie załogi zginęli. Zostali pochowani na cmentarzu we wsi Kobiele Wielkie koło Radomska.
• Katowice
Wacław Kuba (1888–1939) – Starszy Przodownik Policji Województwa Śląskiego. Uczestniczył w walkach o granice Polski z Czechami o Śląsk Cieszyński. Zmobilizowany 21 sierpnia 1939 r. wziął udział w walkach granicznych na Śląsku, a następnie w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim (17-20 września 1939 r.), gdzie został ranny. Aresztowany przez gestapo, zmarł w październiku 1939 r. Dokładna data śmierci nie jest znana.
• Poznań
Antoni Paluch (1891–1939) – funkcjonariusz Straży Granicznej. W 1918 r. wstąpił ochotniczo w szeregi Straży Ludowej, a następnie walczył w Powstaniu Wielkopolskim i wojnie polsko-bolszewickiej. Służył w Straży Granicznej jako kierownik Placówki w Silnej. Posterunek ten był najbardziej na zachód wysuniętą pozycją graniczną. 1 września 1939 r. w godzinach nocnych widząc zbliżający się od strony Pszczewa oddział Wehrmachtu Paluch stawił mu samodzielnie zbrojny opór ostrzeliwując się z zajętej pozycji. Zginął w trakcie walki, raniony śmiertelnie w głowę.
Po raz pierwszy akcja społeczna „Zapal znicz pamięci” odbyła się w Wielkopolsce w 2009 roku, jako wspólny projekt Radio Merkury Poznań i poznańskiego oddziału IPN. Tegoroczna akcja „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Katowic oraz Biur Edukacji Publicznej IPN z tych miast przy współpracy Muzeum Historii Polski.
Źródło: MHP
ls