Do niedzieli, 29 listopada w Warszawie trwają XXIV Targi Książki Historycznej. W godz. 10-18 w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim-Muzeum (plac Zamkowy 4) można zapoznać się z ofertą ponad 200 wystawców z całej Polski - wydawców książek historycznych, wydawnictw muzealnych, antykwariatów, instytucji kultury.
Wśród książek prezentowanych na Targach są dwie nowe publikacje z serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki” wydane przez Muzeum Historii Polski. Są to „Liga Narodowa (1893–1928)” – wybór relacji wybitnych członków tego ruchu, m.in. Romana Dmowskiego i Stanisława Grabskiego, w opracowaniu Tomasza Sikorskiego i Adama Wątora – oraz „Przewrót w Polsce” Jędrzeja Moraczewskiego – opowieść pierwszego premiera odrodzonego państwa o działalności jego rządu, opracowana przez prof. Tomasza Nałęcza.
Targom towarzyszą liczne imprezy: spotkania autorskie, promocje książek, pokazy grup rekonstrukcyjnych, spacery historyczne.
Szczegółowy program imprez targowych
Jedną z imprez towarzyszących Targom jest inauguracja (w niedzielę, 29 listopada, o godz. 13) ogólnopolskiego projektu "Karski my hero" realizowanego przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego we współpracy z Muzeum Historii Polski. W trakcie wydarzenia zostaną wręczone dyrektorom szkół m.in. pakiety edukacyjne poświęcone życiu Jana Karskiego opracowane przez Muzeum.
W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną m.st. Warszawy - Biblioteką Główną Woj. Mazowieckiego tworzony jest Katalog OnLine Targów - http://tkh.koszykowa.pl Osoby odwiedzające Targi będą miały możliwość korzystania z katalogu na dostępnym na Targach stoisku informacyjnym, własnych urządzeniach mobilnych oraz za pośrednictwem internetu poza terenem targów.
Jak co roku Targom towarzyszyło ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę KLIO – w tym roku wyróżniono m.in. publikacje poświęcone cichociemnej gen. Elżbiecie Zawackiej i etnograf Marii Czaplickiej.
Targi organizowane są przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum.
Patronem medialnym XXIV Targów Książki Historycznej jest portal www.dzieje.pl
rda/