Koncerty, wystawy, warsztaty, konkursy, plenerowe kino i animacje dla dzieci składają się na program Święta Ulicy Piotrkowskiej, które mieszkańcy obchodzić będą w sobotę i niedzielę w przestrzeni najsłynniejszej ulicy Łodzi.
"Fundacja Ulicy Piotrkowskiej, która przed laty zainicjowała święto, obchodzi 25-lecie istnienia, zatem okazja do wielkiej majówki na najsłynniejszej łódzkiej ulicy jest podwójna" – powiedziała PAP Agata Magin z biura rzecznika Urzędu Miasta Łodzi.
W programie dwudniowej imprezy znalazło się wiele wydarzeń - artystycznych, edukacyjnych, ale też rozrywkowych, takich jak wspólne uliczne grillowanie. W pasażu Rubinsteina odbędą się pokazy tańca, animacje dla dzieci i młodzieży oraz koncerty. Muzycy przemieszczać się będą wzdłuż głównego deptaku miasta. Na ulicę "wyjdzie" antykwariat "zaBOOKowana Piotrkowska". Na trzech podwórkach otwarte zostaną galerie obrazów, grafik i dzieł wykonanych przez ZPAP, studentów ASP i Instytutu Architektury PŁ pod wspólnym tytułem "Niezła Sztuka w Bramie".
W niedzielę będzie można wybrać się na historyczną wędrówkę Piotrkowską w towarzystwie przewodnika miejskiego. Inne atrakcje tego dnia to parada orkiestr dętych, olimpiada sportów podwórkowych, konkursy plastyczne dla dzieci, występy laureatów Przeglądu Piosenek o Łodzi oraz Podwyższenie Obelisku Ulicy Piotrkowskiej.
W siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego odbędzie się rozstrzygnięcie 9. edycji konkursu Potęga Łodzi, natomiast w witrynach sklepowych prezentowane będą fotografie pokazujące "ćwierć wieku imprez na Piotrkowskiej".
Fundacja Ulicy Piotrkowskiej powstała w 1990 roku. Działają w niej architekci, plastycy, przedsiębiorcy i urbaniści, których celem jest przemiana najsłynniejszej ulicy Łodzi w centralny deptak i wypromowanie jej w roli nowoczesnego centrum miasta z zachowaniem jej historycznego i kulturowego dziedzictwa.
Fundacja jest animatorem wielu zdarzeń i akcji czerpiących swój rodowód z współczesnej sztuki happeningu oraz land-artu. Od początku istnienia organizuje konkurs na Najlepsze Wnętrze Roku, którego celem jest kreowanie "łódzkiego stylu" współczesnych wnętrz użytkowych.Z jej inicjatywy powstał m.in. Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci i Pomnik Łodzian Nowego Millenium, składający się z 13 tys. imiennych kostek ufundowanych przez mieszkańców i wbudowanych w nawierzchnię Piotrkowskiej. (PAP)
agm/mok/