Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie zapraszają na pokazy filmu „Rachunek szczęścia”. Projekcjom towarzyszyć będzie spotkanie z bohaterką filmu, Stellą Czajkowską.
Projekcje odbędą się 5 grudnia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku oraz 6 grudnia w sali kinowej Muzeum Stutthof. Wstęp na projekcje jest bezpłatny, jednakże drugie spotkanie, w Muzeum Stutthof – z uwagi na ograniczoną dostępność miejsc w sali kinowej – ma charakter zamknięty.
„Żyłam w świecie muzyki” – powie po latach bohaterka filmu, wybitna pianistka Stella Czajkowska, wspominając dzieciństwo w latach 30. w Wolnym Mieście Gdańsku. Żydówka, uczennica niemieckiego konserwatorium, nie dostrzegała coraz aktywniejszych bojówek Hitlerjugend na ulicach miasta. Do dziś pamięta zapach woskowanych, dębowych podłóg i kubki gorącego kakao, które matka zimą przygotowywała dla zmarzniętych córek, wracających z łyżew.
Wojnę przeżyła dzięki szczęściu, które wielokrotnie jej sprzyjało. Wprawdzie nie ominęła jej gehenna łódzkiego getta, wywózka do obozu zagłady w Oświęcimiu, potem Stutthof, ale w Auschwitz uratowała się z komory gazowej, dzisiaj nie wie dlaczego, wtedy wierzyła, że nie mogło się stać inaczej.
Po wojnie, w Szwecji, profesor uniwersytetu w Goeteborgu, wygłaszała również wykłady o Holokauście dla młodych Szwedów. Wśród słuchaczy był Andres Hoegstroem. To on zlecił kradzież oświęcimskiego napisu „Arbeit macht frei”. Fascynującą biografię Stelli Czajkowskiej ilustrują kolaże łączące animację z filmami archiwalnymi i rysunkami. Film w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego, według scenariusza Andrzeja Barta.
I spotkanie:
5 grudnia 2011 r., godz. 17.00, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Gdański
Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4, aula 208. Wstęp wolny.
II spotkanie:
6 grudnia 2011 r., godz. 11.00, Muzeum Stutthof w Sztutowie
Sztutowo, ul. Muzealna 6, sala kinowa. Spotkanie ma charakter zamknięty.