Budowanie z tysięcy klocków ogrodów Branickich, nauka jazdy na nartach, ślizgi na lodzie na bojerach czy Zimowa Akademia Przyrody w Wigierskim Parku Narodowym - to niektóre z propozycji dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe w województwie podlaskim.
W województwie podlaskim ferie rozpoczyna w poniedziałek 25 stycznia 143,8 tys. uczniów. Ferie potrwają do 6 lutego.
Według danych z elektronicznego systemu zgłoszeń wypoczynku dzieci i młodzieży przez organizatorów prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w Podlaskiem przygotowano ofertę takiego wypoczynku dla ok. 4,7 tys. osób. To zgłoszenia kilkudziesięciu różnych podmiotów, np. Związku Harcerstwa Polskiego, placówek oświatowych, szkół wyższych, spółdzielni mieszkaniowych, domów kultury, organizacji pozarządowych czy prywatnych organizatorów zimowisk i półkolonii.
Miłośnicy historii i poznawania jej w atrakcyjnej formie mogą skorzystać z licznych propozycji jakie w różnych miastach w regionie przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Będą m.in. rozgrywki w historycznych grach planszowych.
Na dofinansowanie zimowego wypoczynku ok. 900 uczniów, miasto Białystok przeznaczyło ok. 50 tys. zł. Oferty wybrano w konkursie. "Miejskie instytucje kultury i obiekty sportowe przygotowały interesującą i różnorodną ofertę zajęć oraz warsztatów na czas ferii zimowych w Białymstoku" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki i zachęca młodych ludzi do skorzystania z tej oferty.
Np. Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku zaprasza przedszkolaki i uczniów na zabawę z klockami Lego. W tym roku z klocków powstanie najważniejszy zabytek miasta - XVIII-wieczny Pałac Branickich. Zbudowany będzie - piszą organizatorzy - z 12 tys. elementów, a zadaniem uczestników zajęć będzie stworzenie całego otoczenia pałacu: ogrodów, pawilonów, rzeźb, alejek czy mostów. Do dyspozycji będzie 35 tys. klocków.
Oprócz zabawy klockami, uczestnicy podczas zajęć dowiedzą się m.in. czym jest barok, jak wyglądał w architekturze, malarstwie i rzeźbie, jakie rośliny sadzono w barokowym ogrodzie, czy jakie zwierzęta mogły odwiedzić taki ogród.
"Budowniczy mostów" mogą też się zgłaszać na warsztaty do Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Tam na dzieci i młodzież czekają warsztaty teatralne, cyrkowe, pantomimiczne, muzyczne i artystyczne. Poprzez różne dziedziny sztuki - jak zapowiadają organizatorzy - uczestnicy będą uczyć się "budować mosty" między różnymi narodami, religiami i kulturami.
Swoją ofertę ma również Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Szelmencie na Suwalszczyźnie, który jest największym ośrodkiem sportów zimowych w regionie. W tym roku przygotowano pięciodniowe szkolenia z jazdy na nartach i snowboardzie. Atrakcją w Szelmencie będą też Międzynarodowe Zawody Balonowe Salag Cup, które odbędą się w dniach 28-30 stycznia. W zawodach weźmie udział blisko 30 ekip balonowych z Polski oraz zagranicy.
Na aktywny wypoczynek podczas ferii zaprasza też Augustów. Letnia stolica turystyczna województwa podlaskiego zimą proponuje narciarstwo biegowe na szlakach w Puszczy Augustowskiej. Natomiast fani sportów ekstremalnych mogą wypróbować swoich sił na bojerach, czyli w żeglarstwie po lodzie. Na szlaki dla narciarzy biegowych także w innych miejscach, np. Puszczy Knyszyńskiej zachęca Regionalna Organizacja Turystyczna, tras dla narciarzy biegowych nie brakuje również w Puszczy Białowieskiej. Leży śnieg, warunki do uprawiania tego sportu są dobre.
Miłośnicy historii i poznawania jej w atrakcyjnej formie mogą skorzystać z licznych propozycji jakie w różnych miastach w regionie przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Będą m.in. rozgrywki w historycznych grach planszowych.
Zainteresowani zgłębianiem tajemnic przyrody mogą natomiast np. wziąć udział w zajęciach w Wigierskim Parku Narodowym. Będą wykłady o mokradłach czy też badanie pod mikroskopem życia w kropli wody.(PAP)
swi/ kow/ rof/ par/