„Polska w Europie Środkowej” to temat przewodni II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, który odbędzie się w dniach 12–15 września w Krakowie. W Kongresie weźmie udział około 700 uczestników z ponad 40 krajów. Głównym organizatorem jest Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, a partnerem wydarzenia m.in. Muzeum Historii Polski.
Głównym celem Kongresu jest stworzenie forum wymiany doświadczeń badaczy z różnych krajów świata, zaangażowanych w studia nad dziejami Polski. II Kongres stanowi okazję do omówienia zarówno perspektyw jak i bieżących problemów badawczych, nauczania i popularyzacji historii Polski. Organizatorzy mają nadzieję, że sprzyjał będzie integracji badaczy i instytucji zaangażowanych w poznanie przeszłości Polski w jej historycznych związkach z dzisiejszymi sąsiadami. Uczestnicy będą podejmowali m.in. następujące tematy: „Dzieje Polski w zagranicznych podręcznikach do nauczania historii”, „Zwyczajny i świąteczny rytm codzienności małego miasta w Polsce. Perspektywa ciągłości i zmiany”, „Dziedzictwo i pamięć. Jedzenie, tożsamość, kultura”, „Kościoły chrześcijańskie w kontekście wielokulturowej i wieloetnicznej Rzeczypospolitej”. Podczas Kongresu m.in. odbędzie się prezentacja Muzeum Historii Polski – pokazanie kilkuletnich dokonań i przedstawienie planów rozwoju placówki. Muzeum PRL-u w Krakowie (oddział MHP) na terenie uniwersyteckiego budynku zaprezentuje grę przestrzenną pt. Dekada 1979-89. W ostatnim dniu Kongresu o obecności historii w Internecie mówić będą twórcy portalu historia.org.pl.
Do udziału w Kongresie zaproszeni zostali badacze działający poza granicami Polski — w Europie i na świecie — oraz badacze polscy, zarówno osoby prowadzące studia naukowe z określonego obszaru tematycznego, jak i zajmujące się przekazywaniem wiedzy o dziejach Polski i regionu. Do Krakowa przyjadą badacze m.in. z Niemiec, Czech, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Japonii, Australii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Belgii, Włoch, Kanady, Korei, Portugalii i Turcji. Są oni w głównej mierze członkami narodowych akademii nauk, placówek muzealnych oraz instytutów i uniwersytetów historycznych.
W Kongresie wezmą udział nie tylko historycy ale także przedstawiciele innych nauk humanistycznych i społecznych, placówek naukowych i instytucji wspierających badania, przyznających granty i stypendia naukowe. Obecni będą studenci, doktoranci, pracownicy muzeów, dziennikarze oraz osoby, dla których ważne jest badanie i przedstawianie dziejów Polski na świecie.
Owocem czterodniowych obrad będzie (podobnie jak po I Kongresie) publikacja naukowa zawierająca kompendium tematów poruszanych podczas Kongresu.
Językiem obrad zdecydowanej większości sesji i paneli jest język polski. Jedynie niektóre z nich odbywać się będą w języku angielskim. Ponadto pewna część referatów w sesjach będzie wygłoszona w językach angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i czeskim. Tytuły tych wystąpień podane zostały w programie w języku, w którym zostaną wygłoszone. Przygotowane zostały polskie streszczenia tekstów obcojęzycznych. W miarę zapotrzebowania do dyspozycji zarówno referentów jak i dyskutantów będą tłumacze (tłumaczenie konsekutywne). Sesja „Kraków – mit i model miasta środkowoeuropejskiego” będzie tłumaczona symultanicznie.
Więcej na temat kongresu na: http://www.secondcongress-krakow.pl. (MHP)