Trzy podmioty: Nizio Design International oraz Art FM i New Amsterdam zakwalifikowały się do głównej części konkursu na opracowanie koncepcji scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (Mazowieckie).
Planowana w tej powstającej dopiero placówce ekspozycja, przy wykorzystaniu m.in. technologii multimedialnych, prezentować ma genezę polskiego podziemia antykomunistycznego oraz przebieg walk o niepodległość w latach 1944-63.
„Na wstępnym etapie konkursowej kwalifikacji wpłynęły w sumie cztery wnioski. Po weryfikacji pod względem formalnym zgodności z regulaminem konkursu do dalszego jego etapu przeszło trzech wnioskodawców, uzyskując tym samym zaproszone do złożenia prac konkursowych” – powiedział w czwartek PAP Jacek Karczewski, dyrektor ostrołęckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
Zgodnie z regulaminem ogłoszonego w czerwcu konkursu, gotowe prace, dotyczące aranżacji ekspozycji będą przyjmowane do 19 sierpnia. Oceną tych projektów zajmie się 18-osobowy sąd konkursowy, któremu przewodniczy prof. Wiesław Wysocki. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do 31 sierpnia.
Wszystkie podmioty, które zakwalifikowały się do głównej części konkursowej na opracowanie koncepcji scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce posiadają bogate doświadczenie w podobnych przedsięwzięciach.
Nizio Design International zrealizowało m.in. wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz ekspozycję Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Natomiast Art. FM to autor m.in. scenariusza narracyjnego i aranżacji scenograficznej, a także treści multimedialnych wystawy „Podziemia Rynku” w Krakowie oraz projektu wnętrz i ekspozycji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Z kolei New Amsterdam stworzył m.in. wystawę stałą „Skrzydła Wielkiej Wojny” w Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz przygotowuje całość multimediów na wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powstaje na terenie kompleksu tamtejszego byłego aresztu śledczego UB, gdzie w latach 40. i 50. XX wieku byli więzieni, torturowani i mordowani m.in. żołnierze AK, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Umowę o współprowadzeniu tej placówki podpisali w marcu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski. Zgodnie z porozumieniem, resort kultury w latach 2016-18 ma przekazać na tworzenie muzeum 35 mln zł. Na realizację projektu ostrołęcki samorząd zadeklarował wcześniej 6 mln zł.
Na 2017 r. przewidywana jest główna część robót związanych z modernizacją i adaptacją zabudowań dawnego ostrołęckiego aresztu śledczego UB na cele muzealne. Otwarcie placówki planowane jest na 1 marca 2018 r.
Jak zapowiada ostrołęckie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, na cele stałej wystawy wykorzystane zostaną tam zaadaptowane cztery budynki o powierzchni użytkowej ponad 2 tys. 260 m kw. i kubaturze prawie 14 tys. m sześc. Placówka będzie gromadziła i zabezpieczała militaria, umundurowanie, odznaczenia, sztandary, a także przedmioty codziennego użytku oraz archiwalia, w tym rękopisy, druki i książki, związane z niepodległościowym podziemiem antykomunistycznym w Polsce, w tym w granicach II RP.
Muzeum będzie prowadziło badania naukowe, a także organizowało konferencje, seminaria oraz cykliczne wykłady. Zamierza też realizować projekty muzyczne, w tym koncerty, a także projekty filmowe, np. pokazy i festiwale. W planach są również cykliczne spotkania ze świadkami historii, które odbywać się będą pod hasłem: „Wyklęte życiorysy”. Placówka apeluje o przekazywanie tam wszelkich pamiątek, w tym odznaczeń, dokumentów i fotografii, związanych z działalnością niepodległościowego podziemia antykomunistycznego z lat 1944-63.
Według szacunków, w 1945 r. do niepodległościowego podziemia antykomunistycznego należało do 180 tys. osób, w tym ok. 17 tys. żołnierzy służyło w oddziałach partyzanckich. W walkach z NKWD, KBW, UB i MO poległo ponad 8,5 tys. osób, a ok. 80 tys. osób zostało aresztowanych i trafiło do więzień. Wielu z nich zmarło w wyniku tortur lub zostało straconych.(PAP)
mb/ mhr/