W Tumie k. Łęczycy (Łódzkie) odbyły się w niedzielę uroczystości wprowadzenia relikwii św. Aleksego do XII-wiecznej archikolegiaty. W to samo miejsce symbole świętego wróciły po 541 latach.
Składająca się z uroczystej mszy świętej oraz procesji ceremonia odbyła się w dniu 1605. rocznicy śmierci świętego, który jest patronem tumskiej parafii. Relikwie pierwszego stopnia archikolegiacie p.w. N.M.P Królowej i Św. Aleksego zostały ofiarowane na wieczny kult oraz do publicznej adoracji w marcu br. przez klasztor Sióstr Wizytek - Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie.
Jak powiedział proboszcz ks. Piotr Nowak, symbole świętego do tumskiej świątyni - miejsca, które było dla nich przeznaczone - wróciły po 541 latach. W 1346 r. powstał tam bowiem ołtarz ku czci św. Aleksego, który stał w centrum kościoła i zdaniem księdza "trzeba uważać, że kościół musiał posiadać relikwie swojego patrona". W 1475 r. strawił je – wraz z wczesnym wyposażeniem kaplicy i skarbcem – wielki pożar.
W czasie mszy św., której przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej Dziuba, przypomniano wiernym czyny żyjącego w Rzymie na przełomie IV i V w. świętego. Według legendy pochodzący z bogatej rodziny Aleksy, czując powołanie do służby Bogu, w noc poślubną odszedł od żony, zabierając ze sobą złoto i srebro, które rozdał następnie biedakom. Przez resztę życia, mieszkając pod schodami pałacu ojca, prowadził życie żebraka i pokutnika.
Św. Aleksy jest patronem m.in. nędzarzy, pielgrzymów, żebraków, rybaków oraz zakonów rodzinnych, takich jak: siostry aleksjanki i bracia aleksjanie. Ma także chronić ludzi podczas klęsk żywiołowych np.: suszy, trzęsienia ziemi, a także rozmaitych plag i epidemii.
Po poświęceniu symbole świętego zostały złożone w relikwiarium ze szkła pancernego, który zostanie usytuowany na kolumnie z piaskowca. Relikwiarz zaś ma być wystawiany w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Parafia w Tumie łęczyckim od niedzieli jest drugą w Polsce – po parafii pw. św. Aleksego w Płocku-Trzepowie - posiadającą relikwie tego świętego.
Archikolegiata tumska to jeden z najciekawszych zabytków sztuki romańskiej nie tylko w Polsce, ale i Europie, a jednocześnie jeden z najstarszych zabytków chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
W tym roku obchodzona jest 855. rocznica konsekracji świątyni. Została ona wybudowana w latach 1141-1161 na miejscu wcześniej istniejącego tu opactwa benedyktyńskiego (jego fundamenty odkryto dopiero w latach 1954-1956).
Dwa lata temu historyczny zespół budowlany obejmujący XII-wieczną archikolegiatę oraz usytuowany w jej sąsiedztwie niewielki drewniany kościół pw. św. Mikołaja z XVIII w. wraz z otoczeniem zespołu zostały wpisane do rejestru zabytków województwa łódzkiego. W jej wnętrzu znajduje się m.in. płaskorzeźba przedstawiająca Chrystusa Pantokratora, bardzo cenny zabytek sztuki zdobniczej XII w.
Archikolegiata w Tumie w najbliższych dniach będzie miejscem pielgrzymek uczestników Światowych Dni Młodzieży, które w dniach. 26-31 lipca odbędą się w Krakowie. (PAP)
bap/ akw/