Pokazy walk szlachty polskiej w zrewitalizowanych dawnych fortyfikacjach miasta zaplanowano podczas Światowych Dni Młodzieży w Zamościu (Lubelskie). Twierdza Zamość, powstała na przełomie XVI i XVII w., była jedną z największych na ziemiach polskich.
W diecezji zamojsko-lubaczowskiej głównym punktem programu ŚDM będzie wspólne międzynarodowe spotkanie w Zamościu, w sobotę 23 lipca, w którym uczestniczyć będą pielgrzymi zza granicy – m.in. z Ukrainy, Litwy, Łotwy, Austrii - oraz młodzież z całej diecezji.
Zobaczą oni widowisko historyczne, w którym zamojskie grupy rekonstrukcji historycznej - Towarzystwo Szabli i Miecza oraz Zamojska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego - zaprezentują pokazy musztry, zasady walki oraz umundurowanie i uzbrojenie XVI-wiecznej szlachty polskiej.
„Przeprowadzą też potyczkę nazwaną +Bitwą o Zamość+, a po niej pielgrzymi będą mieli okazję +dotknąć historii+, wziąć do ręki szablę, muszkiet czy zrobić sobie zdjęcie z rekonstruktorami. Dla wielu będzie to +egzotyka+ i pierwszy kontakt z taką zabawą” – powiedział Jacek Bełz z Wydział Turystyki i Promocji urzędu miasta w Zamościu.
Widowisko odbędzie się na terenie zrewitalizowanych w ostatnich latach dawnych fortyfikacji miasta.
Twierdza Zamość, czyli fortyfikacje wokół Zamościa, powstały na przełomie XVI i XVII w. na zlecenie założyciela miasta hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego.
Twierdza była wielokrotnie przebudowywana. W XVII w. jej mury liczyły 2,5 km długości, tworzyły nieregularny siedmiobok z siedmioma bastionami w załamaniach.
Twierdza Zamość, jedna z największych na ziemiach polskich, była kilkakrotnie oblężona m.in. przez wojska kozacko-tatarskie w czasie powstania Bogdana Chmielnickiego, wojska szwedzkie w 1665 r., rosyjskie w 1813 r. W drugiej połowie XIX w. na rozkaz cara Aleksandra II została zlikwidowana; większość umocnień rozebrano.
Renowacja Twierdzy polegała na odtworzeniu jej historycznego przebiegu - ocalałe fragmenty twierdzy zostały wyremontowane, a niektóre budowle całkowicie lub częściowo zrekonstruowane.
Utworzono ziemne wały, które zaznaczają przebieg dawnych murów; prowadzi tamtędy trasa turystyczna.
Wyremontowano kazamaty w bastionach II i IV, zbudowano most przed Bramą Szczebrzeską, uwidocznione zostały dawne zarysy bastionów V i VI. Zrekonstruowano wał forteczny od bastionu III do Bramy Szczebrzeskiej. Przebudowany został też amfiteatr zlokalizowany na terenach fortecznych, wokół obiektów fortyfikacyjnych powstały ścieżki rowerowe i oświetlone trasy turystyczne.
W rejonie bastionu III utworzono Muzeum Fortyfikacji i Broni, gdzie zgromadzono eksponaty - broń i wyposażenia żołnierzy - obrazujące rozwój sztuki wojennej od XVI w. do połowy XX w.
Prace przy rewitalizacji twierdzy rozpoczęły się w 2011 r. Doprowadziły do scalenia rozerwanego pierścienia fortyfikacji i odbudowy sylwety ufortyfikowanego miasta renesansowego, jakim był Zamość.
Łączny koszt rewitalizacji wyniósł prawie 70 mln zł, z czego ponad 53 mln pokryła dotacja z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka.
Dawna zamojska twierdza to jedna z atrakcji dla turystów zwiedzających Zamość nazywany perłą renesansu; Stare Miasto w Zamościu wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.(PAP)
ren/ mow/