Krzyż na pamiątkę Światowych Dni Młodzieży został poświęcony w piątek wieczorem na górze krzyży w sanktuarium w Świętej Wodzie k. Białegostoku. W uroczystości uczestniczyli zagraniczni pielgrzymi, którzy przed ŚDM przyjechali do Białegostoku.
Wzgórze krzyży powstało w sanktuarium koło Wasilkowa w odpowiedzi na apel kilkanaście lat temu, by ustawić tam dwa tysiące krzyży dla uczczenia jubileuszu dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Obecnie jest ich o wiele więcej, ustawiają je co roku pątnicy pielgrzymujący do sanktuarium. Stoi wśród nich m.in. Krzyż Pamięci i Wdzięczności Sybiraków.
"Przyprowadziliśmy tutaj pielgrzymów, bo jest to miejsce z jednej strony urokliwe, ale nawiązujące też do symboliki piątku, który jest kojarzony z symbolem krzyża" - powiedział PAP koordynator ŚDM w Białymstoku ks. Rafał Arciszewski
Na górze krzyży stanął też krzyż, który wykonano z okazji Światowych Dni Młodzieży. To drewniany, blisko pięciometrowy krzyż, wzorowany na logo tegorocznego ŚDM - krzyża z charakterystycznym czerwono-niebieskim płomieniem symbolizującym Boże Miłosierdzie.
W logo ŚDM w środku krzyża jest kropka, która symbolizuje młodzież, na krzyżu w Świętej Wodzie zamiast niej jest tabliczka z wypisanymi wszystkimi państwami, skąd przyjechali do Białegostoku pielgrzymi.
Na tabliczce widnieje napis, słowa papieża Franciszka: "Nieście płomień miłosiernej miłości Chrystusa - o którym mówił Jan Paweł II - w środowiska waszego codziennego życia i aż na krańce ziemi". Następnie wymieniono państwa.
W sumie do Białegostoku przyjechało ok. 770 osób z 17 krajów, m.in. z Włoch, Rwandy, Zambii, Rosji, Białorusi, Kuby i Argentyny. Przyjęcie pielgrzymów, a także ich pobyt organizuje Centrum ŚDM Betania w Archidiecezji Białostockiej we współpracy z miastem Białystok. Pielgrzymi zatrzymali się u rodzin w mieście oraz w okolicznych miejscowościach.
W Świętej Wodzie pielgrzymi obejrzeli też misterium Męki Pańskiej wykonane na "gitarę, perkusję i piasek". Całe misterium odbyło się bez słów, do muzyki kolejne stacje drogi krzyżowej były rysowane na piasku na specjalnym stole. Zebrani mogli to oglądać na postawionym obok telebimie.
Po poświęceniu krzyża, zrobili wokół niego wielki okrąg, odbyła się wspólna modlitwa.
Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie słynie z cudownego źródła, którego właściwości odkrył w 1719 roku supraski papiernik Bazyli. Według historycznych przekazów doznał tam cudownego przywrócenia wzroku. W postawionej przez Bazylego na znak wdzięczności kaplicy, w miejscu nazwanym Świętą Wodą gromadzili się początkowo unici i rzymscy katolicy. Od 1839 roku miejsce znajdowało się pod zarządem Cerkwi prawosławnej. 82 lata później powróciło do Kościoła katolickiego. Obecnie jest miejscem licznych pielgrzymek i wizyt pielgrzymów. (PAP)
swi/ pz/