43 miniatury portretowe ze zbiorów rodziny Lanckorońskich pozyskał wrocławski Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Dzieła sztuki były w Ossolineum w depozycie i w piątek Fundacja Lanckorońskich przekazała je w darze. Będą pokazywane od września.
Dokument o przekazaniu w darze 43 miniatur został w piątek podpisany przez prezesa fundacji Piotra Pinińskiego i dyrektora Ossolineum Adolfa Juzwenkę.
„To nie tylko reguluje status prawny tego cennego zespołu muzealiów, ale bardzo wzbogaca naszą kolekcję. Dzięki takim darom nasza instytucja może pokazywać dorobek i tradycję polską” - powiedział Juzwenko.
Przypomniał, że zbiór miniatur trafił do Ossolineum we Lwowie w drugiej połowie 1939 r. i został przekazany przez Karolinę Lancokorońską w depozyt.
Piniński podkreślił, że Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu jest najwłaściwszym miejscem dla tej kolekcji. „Nie ma wątpliwości, że te tradycje przeniesione ze Lwowa do Wrocławia po II wojnie światowej powodują, iż to właśnie w tym miejscu ta kolekcja powinna być pokazywana” - dodał prezes fundacji.
Jak zapowiedziano, podarowane miniatury będą od września eksponowane w Muzeum Pana Tadeusza - niedawno otwartym na wrocławskim Rynku i prowadzonym przez Ossolineum.
Po wojnie miniatury, wraz z częścią ossolińskich zbiorów, przewieziono ze Lwowa do Krakowa, skąd w latach 50. XX w. przekazane zostały do wrocławskiego ZNiO.
Zbiór miniatur jest charakterystyczny dla arystokratycznej, rodzinnej kolekcji. Zawiera wizerunki przodków oraz podobizny znakomitości historycznych, niektóre z nich są autorstwa wybitnych artystów: m.in. Jeana Baptisty Isabeya, Augustyna Ritta, Henryka Fuegera.
Obejmuje obiekty reprezentujące różnorodne epoki i techniki wykonania. Najstarsza siedemnastowieczna miniatura z portretem Zygmunta III namalowana jest olejno na pergaminie. Osiemnastowieczne wizerunki malowane są akwarelą i gwaszem na kościanej płytce i oprawiane w medaliony.
Zbiór zawiera też dziewiętnastowieczne miniatury malowane akwarelą na papierze lub wykonane w technice emalii na porcelanie aż do malowanego u schyłku XIX w. przez Johannesa Zehnagrafa na podkładzie fotograficznym portretu Margarethe z Lichnowskich Lanckorońskiej, matki Karoliny Lanckorońskiej.(PAP)
ros/ mow/