Do 16 października można zgłaszać się do 12. edycji konkursu Popularyzator Nauki. W tym roku o nagrody w osobnych kategoriach walczyć będą: naukowcy, animatorzy, zespoły, instytucje oraz media.
W konkursie organizowanym przez portal PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nagradzane są osoby, zespoły i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką. Zwycięzcy otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki oraz statuetkę. Zgłoszenia do 12. edycji przyjmowane są przez internet od poniedziałku do 16 października 2016 r.
„Organizowany od 2004 roku przez PAP i ministerstwo nauki konkurs pozwala nagrodzić osoby i instytucje, które śledzą to, co najbardziej aktualne w polskiej i światowej nauce, i potrafią o tym zajmująco opowiadać innym. Robią to z pasją, a do tego niezwykle rzetelnie” – podkreśla prezes PAP Artur Dmochowski.
„Nauka to pasja, trzeba umieć tą pasją zarażać - powiedział o konkursie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. - Najlepiej robią to ci, którzy sami jej ulegli. Chcielibyśmy więc docenić badaczy, animatorów i instytucje, które czynią ciekawym poznawanie świata i wychowują kolejne pokolenia badaczy” - dodał.
„Organizowany od 2004 roku przez PAP i ministerstwo nauki konkurs pozwala nagrodzić osoby i instytucje, które śledzą to, co najbardziej aktualne w polskiej i światowej nauce, i potrafią o tym zajmująco opowiadać innym. Robią to z pasją, a do tego niezwykle rzetelnie” – podkreśla prezes PAP Artur Dmochowski.
W tej edycji zmienia się formuła konkursu. Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja oraz media. Spośród wszystkich zgłoszeń kapituła konkursu wybierze jednego laureata nagrody głównej. To najbardziej prestiżowe w konkursie wyróżnienie przyznane zostanie kandydatowi (osobie, zespołowi, instytucji albo medium), który promuje naukę wyjątkowo twórczo i skuteczne.
W kategorii naukowiec rywalizować mogą osoby co najmniej ze stopniem doktora, będące np. pracownikami naukowymi albo nauczycielami akademickimi. W tej kategorii przyjmowane będą zgłoszenia naukowców, którzy popularyzują naukę wśród osób niezwiązanych z ich dziedziną.
Z kolei w kategorii animator mogą się zgłaszać osoby niemające stopnia doktora oraz doktorzy, którzy nie pracują jako naukowcy (nie są pracownikami naukowymi ani nauczycielami akademickimi). Do rywalizacji w tej kategorii zaproszeni są m.in. studenci, doktoranci, pracownicy administracyjni uczelni czy osoby niezwiązane z instytucjami naukowymi.
Nowością w konkursie jest kategoria zespół. Szansę na tytuł popularyzatora nauki zyskują grupy osób wspólnie popularyzujących naukę. Mogą to być np. osoby realizujące wspólnie projekty popularnonaukowe albo zespoły działające "ponad granicami" administracyjnymi instytucji naukowych. Mogą to być również koła naukowe, a także grupy znajomych czy internautów wspólnie promujących naukę.
Kategoria instytucja powstała z myślą o instytucjach naukowych, pozanaukowych oraz przedsiębiorstwach. Dzięki niej osiągnięciami w promocji nauki będą mogły się pochwalić np. instytuty badawcze, jednostki uczelni, konsorcja, organizacje pozarządowe, centra nauki czy firmy.
O nagrodę w kategorii media mogą zawalczyć dziennikarze, poszczególne media czy redakcje. W tej grupie kandydować mogą też internauci tworzący przekazy popularnonaukowe - np. blogerzy, twórcy fan page'ów i stron internetowych.
Kandydaci do konkursu mogą się zgłaszać sami, a w przypadku instytucji czy zespołów - za pośrednictwem swoich przedstawicieli. To nie wszystko: kandydata do nagrody nominować może każdy (za zgodą zgłaszanego).
Zgłoszone kandydatury oceni kapituła, w której znajdą się popularyzatorzy nauki, przedstawiciele środowiska naukowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Jak co roku przy okazji konkursu redakcja PAP - Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną (w tej kategorii zgłoszenia nie są przyjmowane; laureata wskaże redakcja).
Organizowany od 2005 r. Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób.
Wśród laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.
Regulamin konkursu znajduje się na stronie: http://naukawpolsce.pap.pl/Data/Files/_public/regulamin_popularyzator-nauki_2016.pdf
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem http://www.pap.pl/popularyzator-nauki/
Związane z konkursem pytania można kierować na adres: popularyzator@pap.pl (PAP)
lt/ zan/ itm/
Na zdjęciu: twórcy portalu Przystanek Nauka, Piotr Kieraciński (2L), Karol Wójcicki (3L), Agnieszka Henke (4L), Michał Kleiber (5L), Ewa Jasińska (6L), Jarosław Gowin (C), Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska (6P), Bartosz Brożek (5P), Marek Sieczkowski (4P), Lidia Sobańska (3P), Robert Firmhofer (2P) oraz Krzysztof Michalski (P). 11. edycja konkursu Popularyzator Nauki. 2015 r. Fot. PAP/L. Szymański