Letnia Szkoła Jozsefa Antalla, której tematem przewodnim jest w tym roku 25. rocznica powstania Grupy Wyszehradzkiej, już po raz czwarty odbywa się w Budapeszcie. Na zajęciach studenci z 21 krajów zapoznają się z różnymi aspektami współpracy w ramach V4.
"W tym roku koncentrujemy się na 25. rocznicy Grupy Wyszehradzkiej. Oczywiście uwzględniliśmy też 60. rocznicę rewolucji węgierskiej 1956 roku. W centrum uwagi zawsze jest Europa Środkowa, ale program dostosowujemy do różnych rocznic" – powiedziała PAP szefowa projektu Veronika Antall-Horvath.
Zajęcia, które odbywają się pod patronatem ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej na Uniwersytecie Korwina w Budapeszcie, zaczęły się 4 lipca od okrągłego stołu poświęconego perspektywom współpracy wyszehradzkiej z udziałem byłych premierów Polski i Słowacji, Hanny Suchockiej i Mikulasza Dzurindy, a także byłych szefów dyplomacji Czech - Karela Schwarzenberga i Węgier - Janosa Martonyiego oraz Gezy Jeszenszkyego.
Przez dwa tygodnie prawie 50 studentów ma okazję, by pogłębiać wiedzę m.in. na temat perspektyw rozwoju branży wysokich technologii w regionie, sieci dystrybucji gazu w Europie (w tym projektu Nord Stream), roli Niemiec we współpracy gospodarczej państw Europy Środkowej, kryzysu imigracyjnego czy Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury. Wykładowcami są specjaliści z różnych dziedzin, zapraszani głównie z państw V4, ale nie tylko.
"To świetna okazja, żeby powiedzieć coś więcej o tym, czym jest Wyszehrad, jakie mamy wspólne tradycje, wspólne korzenie i na czym polega nasza wspólna siła. To jest ogromnie ważne dla promocji samej idei wyszehradzkiej, a właśnie ta sprawa jest jednym z głównych priorytetów polskiego przewodnictwa w Grupie 2016/2017" – powiedział PAP ambasador Polski na Węgrzech Roman Kowalski, który otworzył środowe zajęcia prezentacją polskich priorytetów w V4, po czym nastąpiła dyskusja ze studentami.
Zdaniem Kowalskiego bardzo brakuje środkowoeuropejskich studiów o charakterze bardziej interdyscyplinarnym, które skoncentrowane byłyby na regionie państw Grupy Wyszehradzkiej. "Takie projekty jak ta szkoła uzupełniają bardzo ważne luki w budowie tożsamości wyszehradzkiej, pozwalają poznawać Wyszehrad nie tylko z jednej strony, z jednego kraju, ale razem o nim rozmawiać" - zaznaczył.
Szkoła jest wspierana finansowo i organizacyjnie m.in. przez polską ambasadę. Od strony organizacyjnej pomaga jej także Instytut Polski w Budapeszcie.
Jozsef Antall, którego imię nosi Szkoła, był pierwszym premierem demokratycznych Węgier (1990-1993). Studentów biorących udział w zajęciach tej szkoły letniej wyłania się w drodze konkursu. Jednym z kryteriów jest dobra znajomość angielskiego, bo w tym języku prowadzone są wykłady. Zajęcia odbywają się przez 6-7 godzin dziennie. Uczestnicy Szkoły jadą też na wycieczkę do Wyszehradu, by zobaczyć miejsce, w którym zainicjowana została w 1991 roku współpraca trzech jeszcze wtedy państw – Polski, Węgier i Czechosłowacji.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ ulb/ ap/ mag/