Strefę odpoczynku przygotuje na tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzuka samorząd woj. śląskiego. Mają tam się odbywać dyskusje, warsztaty i prezentacje. Na festiwalu pojawi się też bus akcji konsultacyjnej „Śląskie. Tu rozmawiamy”.
Podczas rozpoczynającego się w czwartek w Katowicach XI festiwalu Tauron Nowa Muzyka wystąpi blisko 70 wykonawców. Przez cztery dni pojawią się tam tacy artyści, jak m.in. Pianohooligan, Kamasi Washington, Floating Points, Roots Manuva, Plaid, The Orb czy Lubomyr Melnyk.
Wydarzenia dwóch głównych dni festiwalowych – piątku i soboty – będą odbywały się na terenie dawnej kopalni Katowice i w znajdujących się tam obiektach. Główna scena znajdzie się wewnątrz Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Prócz niej będą działały: duża scena namiotowa, scena jednego ze sponsorów, sceny w sali kameralnej i amfiteatrze Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a także scena projektu Carbon Continent. Koncerty otwierające i zamykające festiwal odbędą się w sali koncertowej NOSPR.
Jak podkreślają współorganizatorzy Tauronu Nowej Muzyki festiwalu z urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, festiwal oznacza dla jego uczestników, podobnie jak innych takich wydarzeń - prócz przeżyć muzycznych — także przebyte kilometry: od sceny do sceny czy od strefy gastronomicznej do strefy designu i mody.
Dlatego woj. śląskie zaprosi uczestników festiwalu do strefy odpoczynku „Śląskie. Tu odpoczywamy”, która znajdzie się obok sceny głównej, w budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Strefę tę przygotowuje instytucja kultury Ars Cameralis, m.in. organizująca też coroczny festiwal o tej nazwie. Założeniem jest prezentacja tworzących woj. śląskie ludzi - ich myśli, twórczej aktywności, pomysłów na siebie czy swoją okolicę.
Wśród prezentowanych postaci znajdą się m.in. twórcy filmowi (w kinie zobaczyć będzie można etiudy z katowickiego Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytet Śląskiego czy też najlepsze filmy konkursowe z projektu 48 Hour Film Projekt), pani Kwiatkowska – gliwicka kwiaciarka, która poprowadzi część warsztatów czy Katarzyna Lamik – autorka kwietnej instalacji artystycznej w przestrzeni strefy.
W strefie prezentowane będą też ciekawostki o województwie. Miejsce zaaranżuje katowicka pracownia bro.Kat - biuro projektowo-architektoniczne zajmujące się projektowaniem domów i budynków oraz aranżacją wnętrz, ale też np. tworzeniem biżuterii z węgla.
Na tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka pojawi się także bus akcji „Śląskie. Tu rozmawiamy”. To mobilne studio filmowe, parkujące od kilku tygodni w pobliżu odbywających się w regionie imprez i wydarzeń, w którym przygotowywane są krótkie wywiady z mieszkańcami.
Celem tego przedsięwzięcia jest informowanie i edukowanie mieszkańców o szeroko pojętej samorządności, partycypacji społecznej oraz kompetencji samorządu, ale też uzyskanie od nich informacji, jak postrzegają region i jak chcieliby włączyć się w jego dalszy rozwój.
Konsultacje pt. „Śląskie. Tu rozmawiamy” mają być bowiem wkładem do programu rozwoju wewnętrznego województwa. Zebrane w nich opinie mają być wykorzystane i – w kolejnym etapie - poddane dyskusji w trakcie odbywających się w subregionach woj. śląskiego spotkań z ekspertami. Na tej bazie powstawać mają już konkretne projekty. Władze regionu liczą, że w efekcie pod koniec roku będzie można przedstawić skonkretyzowany program rozwoju obejmujący ważne dla przyszłości regionu kwestie, jak jakość życia, innowacje, energetyka, metropolizacja, kultura i ekologia.
Założeniem odbywającego się pod koniec sierpnia w Katowicach Tauronu Nowej Muzyki jest przede wszystkim prezentacja tego, co najciekawsze we współczesnej muzyce z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów. Na festiwalu po raz pierwszy w Polsce prezentowały się takie gwiazdy, jak m.in.: Autechre, Amon Tobin, Flying Lotus, Battles czy Bonobo.
Katowicka impreza była wielokrotnie wyróżniania. Trzykrotnie zdobyła m.in. tytuł Najlepszego Małego Festiwalu w Europie przyznawany przez European Festival Awards. (PAP)
mtb/ agz/