Koncerty białoruskich zespołów rockowych, muzyka elektroniczna i autorska oraz pokaz białoruskiej animacji - to niektóre z wydarzeń towarzyszących rozpoczynającemu się w piątek Festiwalowi Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza 2016" w Gródku (Podlaskie).
To 27. edycja festiwalu. Przez dwa dni, w piątek i sobotę, na scenie leśnej w uroczysku Boryk wystąpi 21 zespołów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Serbii. Głównym organizatorem "Basowiszcza" jest Białoruskie Zrzeszenie Studentów w Polsce (skrót po białorusku: BAS, stąd nazwa festiwalu).
Festiwal tradycyjnie rozpocznie konkurs, do którego zakwalifikowano pięć zespołów. Jak powiedziała PAP jedna z organizatorek Hanna Piekarska, w tym roku konkurs będzie się różnił pod względem muzycznym od poprzednich. Do tej pory na konkursach występowały białoruskie zespoły grające rocka. W tym zaprezentują bardzo odmienne style muzyczne - od piosenki autorskiej, przez punk, rock i folk, do muzyki elektronicznej. "Widzimy, że w muzyce niezależnej na Białorusi pojawiają się inne nurty, bardzo się z tego cieszymy i warto je pokazywać" - dodała Piekarska.
Wieczorem na scenie z nową płytą "Koła" wystąpi pochodzący z regionu zespół Ilo&Friends, a także znany już festiwalowej widowni białoruski zespół Re1ikt. Będzie można posłuchać też grającego punka Dzieciuków z Grodna oraz polskiej grupy Hańba, która w swojej twórczości miesza punk z folkiem i muzyką klezmerską. Te dwa zespoły wystąpią też we wspólnym projekcie "Hańbuki".
Gwiazdą w sobotę będzie zespół Jazzombie, czyli wspólny projekt dwóch grup: Lao Che oraz Pink Freud. Muzycy na płycie "Erotyki" sięgają po twórczość przedwojennych polskich poetów jak Leśmiana czy Tuwima. Wystąpi też m.in. serbski folkowo-punkowy zespół Erik and the Worldly Savages oraz kultowy już :B:N.
Oprócz koncertów, przygotowano też strefę zwaną "BASmieżża", gdzie będzie można obejrzeć m.in. białoruskie filmy animowane a także spektakl Teatru Czrevo "Ksenia" inspirowany postacią prawosławnej świętej – Kseni Petersburskiej. Festiwalowicze swoich sił będą mogli spróbować też podczas olimpijki i warsztatów teatralnych.
Festiwal "Basowiszcza" został dofinansowany z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz budżetu województwa podlaskiego. (PAP)
swi/ agz