Oryginalne rekwizyty z planów zdjęciowych sienkiewiczowskich ekranizacji, certyfikat watykańskiej kopii filmu Jerzego Kawalerowicza "Quo vadis", fajkę reżysera Aleksandra Forda - można od czwartku oglądać na wystawie "Sienkiewicz sfilmowany" w Łodzi.
Ekspozycję przygotowało łódzkie Muzeum Kinematografii. Jego pracownica Janina Złakowska-Tyburska zwróciła uwagę, że wystawa zorganizowana została w Roku Sienkiewiczowskim, w 170. rocznicę urodzin pisarza.
Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się m.in. certyfikat watykańskiej kopii filmu Jerzego Kawalerowicza "Quo vadis" z premierowego pokazu w Watykanie, w którym uczestniczył Jan Paweł II, projekty postaci do niezrealizowanej animowanej wersji "Quo vadis", fajka reżysera Aleksandra Forda, którą palił na planie "Krzyżaków" czy archiwalny jugosłowiański plakat do włosko-francusko-jugosłowiańskiej ekranizacji "Ogniem i mieczem" Fernando Cerchio. W filmie, Jana Skrzetuskiego zagrał Pierre Brice - aktor, któremu sławę przyniosła rola Winnetou.
Ekspozycję wzbogacają oryginalne rekwizyty z planów zdjęciowych sienkiewiczowskich ekranizacji, fotosy, plakaty. Specjalne miejsce zajmą "muzyczne portrety" wybranych bohaterów trylogii, czyli ilustrowane fragmentami filmów piosenki w wykonaniu m.in. Jacka Kaczmarskiego.
Złakowska-Tyburska przypomina, że 16 sfilmowanych do tej pory w Polsce, Francji, Włoszech, Rosji i USA utworów Sienkiewicza ma 40 wersji ekranowych. To filmy fabularne, telewizyjne, etiuda studencka i serie tv. Na wystawie "Sienkiewicz sfilmowany" można zobaczyć fragmenty polskich produkcji, wśród których znalazła się cyfrowa wersja obrazu Jerzego Hoffmana "Potop Redivivus" z 2014 roku. Ciekawostką jest trwający kilkadziesiąt sekund film, który nakręcił w wytwórni braci Lumiere Georges Hatot w 1896 roku ukazujący Nerona wypróbowującego truciznę na niewolnikach.
Prezentowane na wystawie zbiory z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi uzupełnione zostały rekwizytami z Łódzkiego Centrum Filmowego.
Henryk Sienkiewicz (ur. 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 r. w Vevey) to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. Autor cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich" czy "W pustyni i puszczy". Wśród jego dzieł znajdują się również nowele m.in. "Janko Muzykant" i "Latarnik", a także reportaże.
W 1905 roku otrzymał nagrodę Nobla za całokształt twórczości.
O ogłoszeniu 2016 r. Rokiem Henryka Sienkiewicza zdecydował w ubiegłym roku Sejm. (PAP)
jaw/ agz/