Jedenaście przedstawień zobaczą widzowie Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, który od 22 do 29 października odbędzie się w Radomiu. Spektakle zaprezentują teatry z Polski, Hiszpanii, Argentyny, Węgier i Francji.
Aż pięć teatrów pokaże gombrowiczowski „Ślub”, a cztery - „Iwonę, księżniczkę Burgunda”. Pozostałe dwa festiwalowe spektakle to pantomima inspirowana „Dziennikami” Gombrowicza i przedstawienie powstałe w oparciu o opowiadanie „Pamiętnik Stefana Czarnieckiego”.
Jak podkreśla kierownik literacki radomskiego teatru Anna Kulpa, choć tytuły spektakli się powtarzają, to jednak przedstawienia znacznie różnią się pod względem formy.
„Bardzo staraliśmy się tak skomponować repertuar, żeby widzowie festiwalu mieli okazję zobaczyć, jak różnorodny teatr może powstać z inspiracji tym samym dziełem” – mówi Kulpa. „Dlatego do udziału w konkursie zaprosiliśmy zarówno spektakle nowoczesne, jak i te bardziej klasyczne w formie. Nieprzypadkowo wśród festiwalowych propozycji znalazł się spektakl plenerowy, pantomima czy przedstawienie lalkowe” – zaznacza.
„Ślubem” zainauguruje festiwal gospodarz imprezy, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Przedstawienie przygotowuje Mikołaj Grabowski. W 2012 r. krakowski reżyser zdobył już na festiwalu w Radomiu nagrodę reżyserską za dwa spektakle – „Dzienniki” Teatru IMKA w Warszawie oraz „Wspomnienia polskie” – radomskiego teatru.
„Ślub” zaprezentują na tegorocznym festiwalu w Radomiu także Hiszpanie. Jak podkreśla Kulpa, Teatr Replika z Madrytu pokaże spektakl, który zebrał w swoim kraju doskonałe recenzje. W Radomiu będzie można go zobaczyć dzięki wsparciu Ambasady Hiszpanii w Polsce oraz hiszpańskiego Ministerstwa Kultury.
„Iwonę, księżniczkę Burgunda" publiczność festiwalowa zobaczy w czterech wersjach. Ten dramat Gombrowicza pokażą m.in. teatry z Argentyny oraz z Francji. Aktorzy z Buenos Aires zaprezentują swój najnowszy spektakl, który miał premierę w lipcu, a w Radomiu odbędzie się jego pierwszy pokaz zagraniczny.
Z kolei grupa teatralna z Marsylii wystawi swój spektakl w nietypowej przestrzeni - nie w sali teatralnej, ale na placu zabaw. Tytułową Iwonę ma zagrać jedna z wybranych przez reżysera aktorek radomskiego teatru.
Przedstawienie „Princess Ivona” pokaże warszawski Teatr Syrena. Spektakl, który będzie miał swoją premierę pod koniec września, jest projektem międzynarodowym. Obok znanych aktorów: Barbary Wrzesińskiej oraz Daniela Olbrychskiego wystąpią studenci warszawskiej Akademii Teatralnej. Przedstawienie reżyseruje Omar Sangare - polski aktor, reżyser i pedagog na stałe mieszkający w Nowym Jorku.
Wśród festiwalowych propozycji znajdzie się także inscenizacja Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego - „Pustka. Pustynia. Nic” w reż. Leszka Bzdyla. To przedstawienie inspirowane „Dziennikami” Gombrowicza”.
Zdaniem Kulpy ta forma teatralna może być ciekawym doświadczeniem dla widzów Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. „Gombrowicz jest autorem, który bardzo cyzelował słowa, przykładał do nich ogromną wagę. Tymczasem w pantomimie komunikacja z odbiorcą odbywa się na płaszczyźnie pozawerbalnej - poprzez gest, ruch i taniec” – dodaje kierownik literacki teatru w Radomiu.
W festiwalu wezmą udział cztery teatry zagraniczne oraz siedem polskich - z Łodzi, Warszawy, Torunia, Szczecina, Opola, Wrocławia i Radomia.
Impreza sfinansowana została ze środków Urzędu Miejskiego w Radomiu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski organizowany jest co dwa lata. W tym roku odbędzie się po raz 12. Festiwal powstał w 1993 roku. Wybór miejsca, w którym odbywa się festiwal nie jest przypadkowy. W pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-1939 mieszkał jego brat Jerzy, u którego autor "Ferdydurke" spędzał wakacje. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza.
Witold Gombrowicz (1904-1969) to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - prozaik, dramaturg i eseista. Debiutował zbiorem opowiadań psychologiczno-fantastycznych "Pamiętnik z okresu dojrzewania" w 1933 roku. Utrzymana w tonie groteski powieść "Ferdydurke" (1937) zarysowała główne problemy jego twórczości: znaczenie formy oraz ról społecznych w stosunkach między ludźmi i w ich psychice. Jego inne znane utwory to: "Iwona, księżniczka Burgunda", "Ślub", "Trans-Atlantyk", "Pornografia" i "Kosmos". Kalejdoskop problemów intelektualno-artystycznych oraz informacji biograficznych przyniosły "Dziennik 1953-1956", "Dziennik 1957-1961", "Dziennik 1967-1969". Jego utwory były przekładane na języki obce oraz inscenizowane w wielu teatrach na świecie. Zmarł w 1969 roku we Francji.(PAP)
ilp/ agz/