Legendarna Wanda i Jan Matejko - to tylko niektórzy z bohaterów animacji komputerowej, którą w sobotę wyświetli Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie. Prezentacja odbędzie się w ramach Korowodu Nowohuckiego, projektu przybliżającego historię Nowej Huty.
„Podczas sobotniej prezentacji w Kinie Studyjnym Sfinks, mieszczącym się w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida, przybliżymy 20 ważnych postaci, związanych z Nową Hutą. To tylko element projektu Korowód Nowohucki, którego celem jest popularyzowanie dziejów Nowej Huty” – powiedział PAP Jarosław Klaś z Ośrodka Kultury Norwida.
Bohaterowie animacji reprezentują różne okresy w historii i współtworzą dzieje lokalnej kultury. Poczet otwiera legendarna Wanda. Za nią kroczą m.in.: cysters i malarz Stanisław Samostrzelnik, Jan Matejko, który był właścicielem dworku w Krzesławicach, „Piękna Zośka” – młodopolska modelka zamordowana przez zazdrosnego męża, działacz ludowy Franciszek Ptak, szef zespołu projektującego Nową Hutę Tadeusz Ptaszycki, ks. Kazimierz Jancarz – kapelan nowohuckiej Solidarności, artysta Marian Kruczek czy Bogdan Łyszkiewicz – lider zespołu Chłopcy z Placu Broni.
W animacyjnym poczcie jest też Cyprian Kamil Norwid. „Jako jeden z nielicznych wybitnych polskich pisarzy był na terenie obecnej Nowej Huty. Odwiedził klasztor cystersów w Mogile, był na owianym tajemniczą aurą kopcu Wandy. W rezultacie napisał dwa poematy: +Wanda+ i +Krakus+” – wyjaśnił Klaś.
Po zaplanowanej na sobotnie południe projekcji, ochotnicy wezmą udział w wycieczce śladami bohaterów tej animacji. Zaś w bibliotece Ośrodka będzie można zobaczyć portrety Marcjanny i Franciszka Ptaków autorstwa Józefa Krasnowolskiego, a także przejrzeć i wypożyczyć książki o postaciach przedstawionych w Korowodzie Nowohuckim.
Komputerowa grafika jest punktem wyjścia do stworzenia narzędzi animacyjno-edukacyjnych oraz różnorodnych działań w ramach Korowodu Nowohuckiego.
W dalszych planach Ośrodka jest m.in. stworzenie plakatów, informujących o historycznych postaciach związanych z Nową Hutą. Plakaty Ośrodek zamierza dystrybuować w mieście od drugiej połowy października. Zainteresowani będą je mogli także sami wydrukować, ponieważ będą dostępne w formie PDF na stronie internetowej Ośrodka.
W listopadzie placówka zamierza wydać grę planszową, związaną z historycznymi postaciami; zorganizuje też warsztaty dla nauczycieli i animatorów z wykorzystania gry podczas zajęć i lekcji.
Projekt zakończy się w grudniu. Bieżące informacje zamieszczane będą na stronie okn.edu.pl
Korowód Nowohucki jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. (PAP)
bko/ mow/