Od barwnej parady, która przejdzie ulicami Skierniewic na rynek rozpocznie się w sobotę 39. Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Dwudniową imprezę wypełnią pokazy florystyczne, degustacje lokalnych potraw, branżowe konsultacje, konkursy i występy artystów.
Skierniewickie święto odbywa się od 1977 roku zawsze w trzeci weekend września. W programie tegorocznej edycji imprezy znalazło się kilkadziesiąt wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, które – jak podkreślają organizatorzy święta – zainteresują nie tylko ogrodników i hodowców.
"W sobotę i niedzielę Skierniewice będą najbardziej kolorowym miejscem w regionie, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie" – zapewnił marszałek województwa łódzkiego, Witold Stępień.
Tradycyjnie święto w sobotę zainauguruje przemarsz ulicami miasta parady złożonej z ponad 50 grup - uczniów szkół, przedstawicieli lokalnych instytucji oraz sąsiednich gmin. Po niej na skierniewickim rynku będzie można spróbować lokalnych specjałów, ponieważ hasłem tegorocznego święta jest "Miasto pełne smaku".
"Będzie pieczony dzik, skierlotka czyli zupa jarzynowa, z której słyną Skierniewice oraz wyjątkowe koktajle z owoców i warzyw" – powiedział prezydent Skierniewic, Krzysztof Jażdżyk.
Wśród wydarzeń branżowych najważniejszymi będą Targi Ogrodniczo-Rolnicze i Wystawa Kwiatów, Owoców i Warzyw odbywające się w hali OSiR oraz kiermasz w siedzibie miejscowego Instytutu Ogrodnictwa.
W sumie zaprezentuje się na nich ponad tysiąc ogrodników i hodowców. Przez dwa dni będzie można podziwiać ekspozycje różnorodnych gatunków warzyw, roślin ozdobnych oraz owoców, a także kompozycje florystyczne. Nagrodzeni zostaną m.in. hodowcy największych owoców i warzyw oraz laureaci konkursu "Wzorowa działka".
Pracownicy naukowi Instytutu Ogrodnictwa będą udzielać porad i konsultacji, przewidziano także spotkania z realizatorami bieżących projektów badawczych. Najmłodsi mogą zaś wziąć udział w eksperymentach, grach i zabawach przygotowanych w ramach Ogrodniczego Festiwalu Nauki.
W siedzibie Instytutu oprócz kiermaszu ogrodniczego, zostanie zaprezentowany materiał szkółkarski oraz odbędzie się degustacja grzybów uprawnych. Będzie można także zwiedzić siedzibę uczelni, mieszczącą się w zabytkowym Pałacu Prymasowskim.
Wśród pozostałych imprez towarzyszących 39. Świętu Kwiatów, Owoców i Warzyw są m.in. piknik myśliwski, liczne konkursy i zabawy dla dzieci, wybory miss Skierniewic, pokazy sztucznych ogni, widowisko światło i dźwięk oraz występy artystyczne zespołów folklorystycznych, orkiestr dętych i gwiazd, m.in. Maryli Rodowicz, Enej, Elektrycznych Gitar, Kobranocki, TSA.
Specjalną ofertę dla mieszkańców regionu łódzkiego i Warszawy wybierających się w weekend do Skierniewic przygotowała Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Podróżni okazując na stoisku podróżnika jednorazowy bilet ŁKA do Skierniewic, otrzymają pieczątkę, upoważniającą do bezpłatnego powrotu. W pociągach ŁKA kursujących przez Skierniewice pasażerom rozdawane będą jabłka.
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach jest jednym z wiodących europejskich centrów badań ogrodniczych. Jako instytucja badawcza powstał w 2011 r., po połączeniu dwóch miejscowych instytutów: Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka oraz Warzywnictwa im. Emila Chroboczka.
W Instytucie Ogrodnictwa funkcjonują oddziały: sadownictwa, warzywnictwa, roślin ozdobnych i pszczelnictwa. W ramach swojej działalności Instytut organizuje wiele konferencji naukowych i seminariów, w tym o zasięgu międzynarodowym. Twórcą i wieloletnim dyrektorem Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach był prof. Szczepan Aleksander Pieniążek - wybitny polski sadownik, pomolog i fizjolog roślin (1913-2008). W uznaniu jego zasług w 2009 r. na skierniewickim Rynku Miejskim odsłonięto pomnik uczonego - Ławeczkę Profesora Pieniążka. (PAP)
bap/ pro/