Przyznawaną w ramach gdyńskiego VIII Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci nagrodę specjalną - Platynowy Opornik odebrała w czwartek reżyserka Maria Dłużewska. W trakcie gali wręczono też statuetki „Sygnety Niepodległości” oraz „Drzwi do wolności”.
Gala otwarcia imprezy, na której wręczono festiwalowe nagrody i wyróżnienia, odbyła się w czwartek wieczorem w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
„Gdynia jest miastem młodym, nowoczesnym, ale jest miastem, które czuje piękne, jak i trudne karty swojej historii” – mówił otwierając oficjalnie festiwal prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Przypomniał, że Gdynia „była miejscem ważnych wydarzeń historycznych, które torowały polską drogę do wolności”.
„Pamiętamy w Gdyni o historii, staramy się pieczołowicie nagradzać i honorować jej bohaterów” – mówił Szczurek dodając, że dziś, gdy żyjemy w wolnym i niepodległym kraju naszym wspólnym obowiązkiem jest pamiętać o tych wielkich bohaterach historii”.
W trakcie gali Platynowy Opornik za całokształt twórczości, za "niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej" odebrała dziennikarka, reżyser filmowa oraz działaczka opozycji antykomunistycznej Maria Dłużewska - autorka m.in. filmów "Mgła" czy „Ksiądz”.
W trakcie gali Platynowy Opornik za całokształt twórczości, za "niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej" odebrała dziennikarka, reżyser filmowa oraz działaczka opozycji antykomunistycznej Maria Dłużewska - autorka m.in. filmów "Mgła" czy „Ksiądz”.
Odbierając nagrodę Dłużewska podziękowała osobom, z którymi współpracuje oraz widzom. Dodała, że fakt, iż ma swoją widownię jest największym szczęściem w jej życiu.
W trakcie gali wręczono też mające formę statuetki „Sygnety Niepodległości” - wyróżnienia przyznawane „świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległość kraju”.
W tym roku laureatami tych nagród zostali (niektórzy pośmiertnie) żołnierze AK i innych formacji niepodległościowych: Zdzisław Życieński, Tadeusz Prus, por. Wacław Szacoń "Czarny", ppłk Antoni Olechnowicz "Pohorecki", por. Franciszek Szamrej "Szperacz", Bolesława Oleszczuk, mjr Otton Hulacki, por. Jadwiga Żuk, por. Edward Akuszewicz, por. Alfred Szota, por. Alfons Rodziewicz, kpt. Maksymilian Kowalewski i Hanna Suszyńska.
Wielu laureatów osobiście odebrało nagrody, niektórzy uczynią to w sobotę na gali zamknięcia festiwalu, a w imieniu schorowanych i nieżyjących statuetki odebrali członkowie ich rodzin.
W trakcie gali wręczono też „Sygnety Niepodległości” - wyróżnienia przyznawane „świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległość kraju”. Laureatami zostali (niektórzy pośmiertnie) żołnierze AK i innych formacji niepodległościowych: Zdzisław Życieński, Tadeusz Prus, por. Wacław Szacoń "Czarny", ppłk Antoni Olechnowicz "Pohorecki", por. Franciszek Szamrej "Szperacz", Bolesława Oleszczuk, mjr Otton Hulacki, por. Jadwiga Żuk, por. Edward Akuszewicz, por. Alfred Szota, por. Alfons Rodziewicz, kpt. Maksymilian Kowalewski i Hanna Suszyńska.
Gala była też okazją do wręczenia statuetek „Drzwi do Wolności” przyznawanych „za odwagę oraz poświecenie bohaterom drugiego planu, wspierającym działaczy podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego”.
Wśród tegorocznych laureatów tego wyróżnienia znaleźli się satyryk i piosenkarz Jan Pietrzak, społecznik i działacz opozycji ks. Stanisław Małkowski, duszpasterz młodzieży i kapelan Solidarności ks. prałat Stanisław Wysocki, historyk Czesław Ciesielski, żołnierz AK Weronika Sebastianowicz, propagatorka wiedzy o Żołnierzach Wyklętych Barbara Leonowicz, wieloletnia prezes Związku Polaków na Białorusi w Iwieńcu oraz twórca i dyrektor Domu Polskiego w Iwieńcu Teresa Sobol i działacz opozycji w czasie PRL Jan Kloc.
Statuetkę otrzymał też zespół TSA, który w czwartek zagrał w Gdyni w ramach festiwalu koncert.
Pośmiertnie nagrodę przyznano też dziennikarzowi i działaczowi opozycyjnemu Stefanowi Melakowi, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Statuetkę odebrał brat wyróżnionego.
Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci to największa polska impreza prezentująca przede wszystkim filmy opowiadające o polskich bohaterach z lat 1939-1989. Festiwal rozpoczął się w środę, a zakończy w sobotę. W jego ramach odbędzie się m.in. konkurs, na którym zaprezentowanych zostanie 27 filmów dokumentalnych i 15 audycji radiowych.
Trzy kolejne konkursy odbędą się też w ramach stanowiącego część festiwalu projektu "Młodzi dla Historii". Będą to konkursy: filmowy, do którego zakwalifikowano 15 obrazów, modowy, w ramach którego przedstawionych zostanie 14 stylizacji inspirowanych historią oraz teatralny z czterema spektaklami napisanymi i zrealizowanymi przez młodzież.
Na festiwal składają się także liczne seminaria, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami oraz wystawy, koncerty i spektakle teatralne. Przewidziano m.in. występy Grażyny Auguścik, Jana Pietrzaka oraz zespołów TSA, Fabryka i Hungarica. Jednym z patronów medialnych festiwalu jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
aks/ jbr/