Dwie premiery spektakli tanecznych, całonocny maraton tańca i sesja fotograficzna z tańcem w roli głównej - to część atrakcji, które przygotowali dla publiczności rozpoczynającego się w Warszawie festiwalu Ciało/Umysł. Wydarzenie potrwa do 8 października.
Ideą festiwalu Ciało/Umysł - jak przypomniała twórczyni i dyrektorka wydarzenia Edyta Kozak - jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów, trendów i technik tańca współczesnego, prezentowanie nowych tendencji w choreografii i wspieranie śmiałych propozycji artystów.
"Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest pęd nowoczesnego świata, coraz bardziej szalony, coraz mniej spójny. Spektakle, które wybraliśmy, stwarzają okazję i miejsce, by się zatrzymać, dają czas na skupienie, inspirują do refleksji" - powiedziała Kozak. "Nie chodzi nam tylko o rozrywkę, prowokujemy do myślenia. Dlatego Ciało/Umysł jest gratką nie tylko dla miłośników i znawców tańca, lecz dla wszystkich zainteresowanych współczesną sztuką" - dodała.
Festiwal zainauguruje jedna z dwóch zaplanowanych na całe wydarzenie premier - spektaklu "Sideways rain". Jego autorzy: brazylijski choreograf Guilherme Botelho, tancerze ze szwajcarskiej grupy Alias, polskiego Instytutu Muzyki i Tańca i niezależni artyści pokażą na scenie - jak zapowiadają - "dynamikę i energię zamknięte w godzinie czystej choreografii". W trakcie 60 minut każdy spośród 15 będących w ciągłym ruchu tancerzy pokona 10 km. W pościgu - jak opowiadała Kozak - będą się mijać, ale "nigdy się nie spotkają, co inspiruje do refleksji nad tempem i pędem nowoczesności". Przedstawienie będzie można zobaczyć w piątek i sobotę, drugiego dnia pokazowi będzie towarzyszyło spotkanie z choreografem.
"Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest pęd nowoczesnego świata, coraz bardziej szalony, coraz mniej spójny. Spektakle, które wybraliśmy, stwarzają okazję i miejsce, by się zatrzymać, dają czas na skupienie, inspirują do refleksji" - powiedziała twórczyni i dyrektorka festiwalu Edyta Kozak. "Nie chodzi nam tylko o rozrywkę, prowokujemy do myślenia. Dlatego Ciało/Umysł jest gratką nie tylko dla miłośników i znawców tańca, lecz dla wszystkich zainteresowanych współczesną sztuką" - dodała.
Spotkać będzie się można także z Kają Kołodziejczyk, reżyserką opery "Audycje V - 2016", czyli drugiej festiwalowej premiery. Widowisko jest pierwszą inscenizacją dążącej do zespolenia wszystkich sztuk kompozycji Andrzeja Krzanowskiego. Choreografka wykorzystała tam kilka form ekspresji, w tym animacje reagujące na dźwięk i ruch, oraz techniki somatyczne, światła stroboskopowe i elementy sztuk wizualnych. Teksty, które na potrzeby dzieła Krzanowskiego napisali Sławomir Mrożek (utwór "Kto jest kto"), Mieczysław Stanclik ("De profundis"), Jacek Bierezin ("Pociąg", "Drwal", "Sezon w piekle" i "xxxx") i Zbigniew Dolecki ("Uniwersum" i "Sofrosine"), wykonają aktorzy i tancerze, których sceniczne działania będzie komentował chór.
Prócz tego podczas wydarzenia widzowie będą mogli zobaczyć m.in. spektakl "The Ox-obrazy niczego" (chor. Csaba Molnar), czyli "swego rodzaju protest przeciwko zewnętrznej rzeczywistości". Podczas widowiska na scenie pięciu artystów - jak komentują twórcy - "próbuje zbudować własną rzeczywistość, odcinając się od hałasu i tłumu". "Starają się pozostać neutralni, szukając wzajemnej akceptacji" - dodają.
Na festiwalowych scenach twórcy nawiążą także do dzieł prekursora postmodernizmu i autora koncepcji wychodzącej poza zakazy "literatury transgresji", Georges'a Bataille'a ("Bataille i świt nowych dni", scenariusz i reż. Sławek Krawczyński, chor. Anna Godowska); zatańczą do IX symfonii Beethovena i przedstawią "przejmującą wizję szaleństwa cywilizacji", opowiadając prawdziwą historię jednej z ras koni, poddanej planom modyfikacji genetycznej ("Dziewiąta" w wykonaniu słoweńskiej grupy Via Negativa). Zaprezentują też spektakl, w którym głównym, możliwym do zagarnięcia przez widzów widowiska rekwizytem jest pieniądz ("Technika dzielenia chleba" ze scenografią, w koncepcji i wykonaniu Martina Schicka). Festiwalowi będą towarzyszyły pokazy "Ludzi idealnych", performansu Martyny Miller, o którego przebiegu częściowo będą decydować widzowie oraz spektakli Martina Schicka: "To jest gala" ironizującego celebrowanie "eventów" w świecie sztuki, i "Corporation, Incorporated", w którym teatr zostanie przeistoczony w korporacyjną machinę.
W ramach wydarzeń dodatkowych zaplanowano maraton tańca "Go! Go! Dance!" w nocy z 8 na 9 października. Akcja potrwa 12 godzin. W tym czasie wraz ze zgromadzoną publicznością wspólnie tańczyć będą choreografowie, nauczyciele tańca i tancerze. Uczestnicy festiwalu będą mogli także wziąć udział w projekcie "Daj się sfotografować" fotografki Marty Ankiersztejn, która będzie realizowała - jak zapowiada - "eksperymentalne sesje z tańcem w roli głównej".
Festiwal Ciało/Umysł potrwa do 8 października. Wydarzenia będą się odbywały w Teatrze Studio, Zamku Ujazdowskim oraz Nowym Teatrze. Szczegóły na http://2016.cialoumysl.pl/ (PAP)
oma/ zan/