Polsko-węgierski game jam, czyli maraton projektowania gier komputerowych, na temat wydarzeń z 1956 r. - poznańskiego Czerwca i rewolucji węgierskiej - rozpoczął się w piątek w Budapeszcie z udziałem 40 młodych programistów z obu krajów. Mają oni 48 godzin na stworzenie gier.
Jak podkreślił wicedyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Jarosław Bajaczyk, obecny game jam jest jednym z elementów całej serii wydarzeń organizowanych przez polskie i węgierskie instytucje w związku z 60. rocznicą powstania węgierskiego i poznańskiego Czerwca.
„Ten projekt jest szczególny, ponieważ łączy dwa kraje i pokolenie młodych. Chcieliśmy, żeby żywi ludzie spotkali się, pomyśleli przez chwilę, co się działo 60 lat temu, i twórczo to przetworzyli” – powiedział PAP Bajaczyk.
Spotkanie programistów zaczęło się od półgodzinnej prezentacji historyka Węgierskiej Akademii Nauk Stefano Bottoniego o wydarzeniach 1956 r. Przed przystąpieniem do pracy młodzi ludzie połączyli się także przez Skype’a z węgierskim uczestnikiem powstania węgierskiego, który mieszka dziś w USA. „To dla młodych ludzi żywy łącznik z tamtymi wydarzeniami” – zaznaczył Bajaczyk.
Uczestnicząca w projekcie polska studentka projektowania graficznego na ASP w Katowicach Emilia Szyszka powiedziała PAP, że da niej game jam zaczyna się od zastanowienia, czy podejść do zadania bardziej od strony ilustracyjnej, czy abstrakcyjnej. „Bo temat można odebrać pod różnym kątem – czasami wkładać więcej emocji, a czasem potraktować bardziej wizualnie” – zaznaczyła.
Według programisty Krzysztofa Justyńskiego najważniejszy jest ciekawy pomysł na początek. Jego zdaniem największym wyzwaniem jest w tym przypadku poważny temat.
„Ciężko jest opowiadać trudne, ważne historycznie tematy w lekki, ciekawy sposób. Gra zawsze musi być rozrywką, żeby grający chciał się w nią zaangażować. To nie jest leżenie na kanapie i oglądanie, tylko wykonywanie czynności. Wszyscy się zastanawiamy, jak to ugryźć w ciekawy sposób” - powiedział.
Bajaczyk poinformował, że węgierscy uczestnicy game jamu pojadą do Poznania na weekend 21-23 października, gdzie w tym czasie będą się odbywać największe w Europie Środkowej targi twórców gier komputerowych. „Przy okazji budujemy taki most – z tego projektu będą mogły w przyszłości pączkować spotkania bardziej biznesowe, profesjonalne” - powiedział.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ klm/ mc/