Słynny jazzowy festiwal Jazz Jamboree powraca na warszawskie sceny. Od 3 do 7 października w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zagrają m.in. Jerzy Małek Group, Orkiestra NAXOS, Jazzpospolita i Paweł Wszołek Quintet.
Organizatorem tegorocznej edycji jest Fundacja Jazzarium Mariusza Adamiaka. Jak podkreślił jej szef, "od wielu lat festiwal Jazz Jamboree borykał się z licznymi problemami. Znak towarowy był przedmiotem sporu, co powodowało brak dotacji czy wsparcia reklamodawców i sponsorów. Poziom artystyczny pozostawiał wiele do życzenia. Pamiętając lata świetności, postanowiłem przejąć ten festiwal, i mimo trudnych warunków progowych przywrócić dawną chwałę" - podkreślił Mariusz Adamiak, animator życia jazzowego i twórca festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.
Jak zaznaczył, wskrzeszenie Jazz Jamboree było trudnym zadaniem. "Przez dziesięć lat trzeba spłacać długi pozostawione przez poprzedników, trzeba od początku przekonać władze miasta i władze ministerstwa kultury. To ciężkie zadanie, ale wykonalne. Apeluję więc do wszystkich fanów o pomoc i wyrozumiałość na starcie nowych edycji. W tym roku było już za późno jako nowemu gospodarzowi ubiegać się o dotacje, więc program festiwalu jest bardzo skromny i opiera się na polskich wykonawcach" - dodał.
Tegoroczny program festiwalu koncentruje się na prezentacji najnowszych dokonań polskiej sceny jazzowej. Imprezę zainauguruje koncert tria PSM: Łukasz Popławski (saksofon), Jan Smoczyński (syntezatory), Michał Miśkiewicz (perkusja), a także Warsaw Academic Big Band pod kierownictwem Piotr Kostrzewy - grupa, działająca od 2006 r., powstała z inicjatywy wybitnych profesorów warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, Bogumiła Gadawskiego i Błażeja Sroczyńskiego. Od 2012 r. big-band prowadzi Kostrzewa.
Podczas drugiego dnia Jamboree widownia będzie miała okazję zapoznać się z twórczością grupy, prowadzonej przez trębacza Jerzego Małka. Zespół, w którego skład wchodzą także saksofonista Maciej Kądziela, klawiszowiec Dominik Kisiel, gitarzysta Krzysztof Łochowicz, kontrabasista Andrzej Święs oraz perkusista Sławomir Koryzno, wykona program zatytułowany "Forevell".
Trzeci dzień festiwalu uświetni występ Orkiestry NAXOS, prowadzonej przez Milo Kurtisa - w przeszłości związanego z formacjami Voo Voo, Osjan, Izrael czy Maanam - skupiającej w sobie artystów z Polski, a także Grecji, Syrii, Izraela i Jemenu. Orkiestra powstała w 2012 r. z inicjatywy Kurtisa, a dwa lata później nagrała album "Podróż Dookoła mózgu", łączącej wpływy muzyki jazzowej z tradycjami folkowej muzyki z Grecji, Syrii czy muzyki żydowskiej.
Podczas tegorocznego Jazz Jamboree młodzi polscy jazzmani złożą muzyczny hołd Charliemu Hadenowi, zmarłemu w 2014 r. słynnemu kontrabasiście, współpracownikowi Ornette'a Colemana i Keitha Jarretta i lidera Liberation Music Orchestra oraz Quartet West. Koncert "Tribute to Charlie Haden" zagra zespół, którym pokieruje kontrabasista Wojciech Pulcyn.
Zanim na scenie pojawi się Wojtek Pulcyn Project, przed stołeczną publicznością zaprezentuje się kwartet innego kontrabasisty, Pawła Wszołka, który zagra w składzie: Paweł Wszołek (kontrabas), Mateusz Śliwa (saksofon), Łukasz Kokoszko (gitara), Sebastian Zawadzki (fortepian), Grzegorz Pałka (perkusja).
7 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia zaprezentowany zostanie Patrycja Zarychta Project. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale jazzu zaśpiewa przy akompaniamencie ośmio-osobowego zespołu, który utworzą: Marek Pędziwiatr (fortepian), Paweł Rozmarynowski (bas), Marcin Rak (perkusja), Olaf Węgier (saksofon), Daniel Szczepański (trąbka), Magdalena Wasylik, Patrycja Ciska i Bartosz Michniewicz (śpiew).
Tegoroczną odsłonę słynnego festiwalu, powołanego do życia w 1958 r. z inicjatywy pisarza Leopolda Tyrmanda, zamknie występ Jazzpospolitej, zespołu łączącego inspiracje jazzowe z wpływem muzyki elektronicznej i rockowej. Zagrają: Wojciech Oleksiak (perkusja), Stefan Nowakowski (bas), Michał Przerwa-Tetmajer (gitara) i Michał Załęski (klawisz). Muzycy wydali właśnie płytę koncertową, nagraną podczas koncertów w Chinach, zagranych w ramach cyklu "Jazz po polsku".
Szczegóły dotyczące programu festiwalu Jazz Jamboree dostępne są na stronie internetowej www.adamiakjazz.pl (PAP)
pj/ abe/