Podziękowania dla nauczycieli polonijnych "za ofiarne wypełnianie misji, jaką jest nauczanie poza krajem języka polskiego i przedmiotów związanych z historią i współczesnością Rzeczypospolitej Polskiej" znalazły się w projekcie uchwały, którą złożyli w Sejmie posłowie PO.
Projekt ma związek z przypadającym 14 października Dniem Edukacji Narodowej.
"Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa podziękowanie za pełną zaangażowania i wytrwałości pracę nauczycielom wszystkich szkół polskich, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami" - napisali w projekcie uchwały posłowie Platformy.
"Wyrazy najwyższego uznania kierujemy do wielotysięcznej rzeszy nauczycieli polonijnych pracujących na wszystkich kontynentach. Dziękujemy za ofiarne wypełnianie misji, jaką jest nauczanie poza krajem języka polskiego i przedmiotów związanych z historią i współczesnością Rzeczypospolitej Polskiej, a także utrzymywanie więzi emocjonalnych, językowych i kulturalnych z krajem" - głosi projekt uchwały.
Zgodnie z propozycją PO, Sejm miałby wyrazić "głęboką wdzięczność za tę pracę wykonywaną w niełatwych nieraz warunkach, a tak ważną dla rozbudzania i utrwalania tożsamości narodowej dzieci i młodzieży żyjących poza Polską". "Pamiętamy, że podejmując to zadanie, decydują się na pracę społeczną lub, co najwyżej, na symboliczne honoraria" - napisano w projekcie.
Zwrócono w nim uwagę, że nauczyciele polonijni, pracujący zarówno na wschodzie jak i zachodzie Europy, czy na innych kontynentach "muszą sprostać wielu problemom, aby zapewnić swym uczniom możliwość poznawania ojczystego języka i kultury w szkołach polskich, wśród rówieśników i w środowisku rodzimym.
"W wielu przypadkach muszą pokonywać wiele przeciwności np. w pozyskaniu dla szkoły pomieszczenia lub opłacenia jego podnajęcia. Nauczyciele na wschodzie nierzadko bywają także szykanowani z powodu wykonywanej pracy. Pomimo tych trudności i braku należytego wynagrodzenia konsekwentnie doskonalą swe umiejętności pedagogiczne, unowocześniają warsztat pracy, poszerzają wiedzę, a także coraz skuteczniej przekonują polskie rodziny, że dwujęzyczność sprzyja rozwojowi ich dzieci i wzbogaca je intelektualnie" - czytamy w projekcie PO.
Według propozycji Platformy - Sejm miałby również złożyć "podziękowanie instytucjom i organizacjom, które wspierają rodziców i nauczycieli polonijnych, a także podziękować "za inicjatywę ustanowienia Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, obchodzonego najpierw w szkołach w Stanach Zjednoczonych, a obecnie również w Europie, jako święto nauczycieli polonijnych i języka polskiego".
"Sejm RP podejmuje niniejszą uchwałę w przekonaniu o szczególnych zasługach nauczycieli polonijnych jako Ambasadorów polskości w świecie" - napisano w projekcie. (PAP)
mkr/ par/