Polsko-węgierska wystawa poświęcona wydarzeniom 1956 roku na Węgrzech i w Polsce „Rozstrzelane miasta. Poznań-Budapeszt 1956” została otwarta w poniedziałek w Strasburgu w siedzibie Rady Europy, gdzie rozpoczęło się posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego RE.
Ekspozycja ukazuje tragiczne wydarzenia w obu miastach, które 60 lat temu przeciwstawiły się systemowi komunistycznemu. Na planszach przedstawiono fotografie z wydarzeń 1956 roku oraz współczesne zdjęcia miejsc pamięci znajdujących się w obu miastach oraz poza granicami Polski i Węgier.
Wystawę otwarto w pierwszym dniu tygodniowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego RE.
Szef komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolt Nemeth powiedział agencji prasowej MTI ze Strasburga, że krwawa ofiara ofiar rewolucji i systemu komunistycznego nie była daremna, o czym świadczy zwycięstwo demokratycznych przemian po 1989 roku. Na otwarciu wystawy podkreślił, że Europa „ma totalitarną przeszłość, z którą musi się zmierzyć”.
28 czerwca 1956 roku robotnicy Poznania rozpoczęli powstanie przeciwko władzy komunistycznej, które zostało krwawo stłumione przez wojsko i siły bezpieczeństwa. Rewolucja węgierska 1956 roku rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie na znak solidarności z Polską. Jej uczestnicy domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich oraz pełnej niezależności od ZSRR. Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie.(PAP)
mw/ kot/ ap/ pro/