Represjonowany przez białoruski reżim polski dziennikarz Andrzej Poczobut, brat Marek Durski ze wspólnoty ekumenicznej w Taizé oraz Fundacja im. dra Piotra Janaszka „Podaj Dalej” zostali tegorocznymi laureatami nagrody „Stukot ’56”. Promuje ona wartości Poznańskiego Czerwca 1956 r.
Córka plastyka, który stworzył transparenty dla robotników demonstrujących w Poznaniu w czerwcu 1956 r., zażądała zaprzestania używania hasła „Żądamy chleba” przez twórców akcji społecznej wspierającej pomoc dla bezdomnych. Przez spór prawny zbiórka została wstrzymana. Sprawę rozstrzygnie sąd.
Uczczeniem pamięci Romka Strzałkowskiego - najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca 1956 r. - rozpocznie się we wtorek 20. odsłona akcji „Światełko dla Czerwca '56”. Jej uczestnicy m.in. odwiedzą cmentarze i uporządkują groby osób biorących udział w zrywie. Tegoroczna akcja potrwa do 26 czerwca.
Centralny Przystanek Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie organizuje debatę poświęconą 70. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 – pierwszego w PRL strajku generalnego i masowych demonstracji ulicznych przeciwko władzy komunistycznej. Spotkanie odbędzie się we wtorek 2 czerwca o godz. 14.00.
Organizatorzy przyznawanej w Poznaniu Nagrody Stukot ’56 poszukują osób i organizacji, które podtrzymują i rozwijają wartości, jakie przyświecały uczestnikom Czerwca 1956. W tym roku przypada 70. rocznica robotniczego zrywu.
Uczestnicy Poznańskiego Czerwca ’56 oraz rodziny nieżyjących kombatantów mogą ubiegać się o rządową pomoc finansową. Wnioski przyjmowane są do końca kwietnia; w tym roku pula środków została zwiększona z 500 tys. do 1 mln zł.
Pamiątki po Zbigniewie Janczewskim, jednej z ofiar Poznańskiego Czerwca, trafiły do Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Dwudziestolatek został śmiertelnie postrzelony w centrum miasta 28 czerwca 1956 roku.
Spektaklami o wydarzeniach z 1956 r., koncertami, wystawami Poznań uczci 70. rocznicę Czerwca ’56. Miasto zrezygnowało z jednego spektakularnego wydarzenia kulturalnego z okazji jubileuszu, decydując się na promocję spektaklu Teatru Muzycznego „Rewolta” z piosenkami Maanamu i historią o zdarzeniach sprzed siedmiu dekad.
Władze Poznania wystąpią do Samorządu Województwa Wielkopolskiego z wnioskiem o przekazanie Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Instytucja była częścią Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (WMN), od początku 2026 roku działa jako samodzielna placówka.