Nagrody dla najlepszych projektów, wykorzystujących archiwa audiowizualne, zostały wręczone w piątek w warszawskim Teatrze Studio. Uroczystość i konkurs odbyły się w ramach Światowej Konferencji Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA, która odbywa się w Warszawie.
Największe międzynarodowe forum, poświęcone przyszłości archiwów audiowizualnych trwa do 15 października w Warszawie. Gospodarzem tegorocznej, 40. edycji konferencji jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). Spotkania i debaty w jej ramach odbywały się od 12 października w stołecznym gmachu NInA i Centrum Konferencyjnym Kopernik.
W piątek wręczono nagrody dla najlepszych projektów - filmów, portali internetowych - wykorzystujących archiwa audiowizualne. Uroczystość ogłoszenia laureatów w trzech kategoriach odbyła się w warszawskim Teatrze Studio, przy akompaniamencie jazzowego big-bandu pod kierownictwem pianisty i kompozytora Marcina Maseckiego.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach. Za "najlepszy projekt" jury uznało projekt "Unlocking Film Heritage" British Film Institute, bazy zdigitalizowanych archiwalnych filmów z kolekcji publicznych i prywatnych. Podkreślono "długą i niestrudzoną pracę nad podtrzymywaniem przy życiu narodowej tradycji" brytyjskiej instytucji.
Statuetkę za "innowacyjne wykorzystanie archiwów" odebrali przedstawiciele japońskiej NHK za projekt "Dementia - Reminiscence for Seniors", program wykorzystujący zdigitalizowane materiały archiwalne, by pomóc osobom starszym w walce z demencją. Jury uznało pracę za "wzorowy przykład tego, jak pomóc i polepszyć warunki bytowe osób z demencją, wykształcić zrozumienie między młodszą i starszą generacją i uczynić świat lepszym".
W trzeciej kategorii - "najlepsze wykorzystanie archiwum" - wygrał projekt "Bambini nel Tempo" włoskiego RAI Teche, opowiadający o dorastaniu we Włoszech lat 50., wykorzystując do tego archiwalne materiały telewizyjnej RAI. "Jury było prawdziwie zadziwione i wzruszone" - podkreślono w uzasadnieniu werdyktu.
Podczas piątkowej uroczystości głos zabrał także Jan Mueller, wieloletni prezes Światowej Federacji Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA, którego kadencja skończyła się w trakcie warszawskiego zjazdu. "Dużo myślałem o tym, co dzieje się w Warszawie, która wyrasta na wielkie centrum kultury i innowacji (...) popatrzcie tylko na to, co wyrosło z NInA, jak rozwija się i jak ważna jest jej działalność. Nie zapominajcie o tym. Doceńcie to, jak wielki wpływ archiwa mogą mieć na nasze życie" - powiedział Mueller.
Poprzednie edycje konferencji odbywały się w Nowym Jorku, Paryżu, Amsterdamie, Wiedniu, Dubaju, Santiago de Chile i Tokio. Warszawa jest pierwszą lokalizacją zjazdu w Europie Środkowej.
Tematem tegorocznego spotkania - odbywającego się pod hasłem "Rethink the Future of AV" - jest przyszłość archiwów audiowizualnych z perspektywy zabezpieczenia dziedzictwa, związanego z rozwojem technologii, jak również nowych formatów produkcji audiowizualnych. Eksperci poruszają również tematy zastosowania materiałów audiowizualnych i znaczenia właściwej archiwizacji dla środowisk akademickich.
Organizatorem wydarzenia jest Światowa Federacja Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA, globalna struktura, zrzeszająca archiwa publiczne i nadawców publicznych. Obecnie jest ich 250.
Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie internetowej www.nina.gov.pl
Polska Agencja Prasowa objęła wydarzenie patronatem. (PAP)
pj/ sp/