Na terenie nuncjatury apostolskiej w Wilnie poświęcono w niedzielę pomnik św. Jana Pawła II, a w jej siedzibie otwarto polską wystawę „Papież wolności” w związku z 25. rocznicą wznowienia stosunków dyplomatycznych między Litwą a Stolicą Apostolską.
Pomnik naturalnej wielkości stanął w ogrodzie nuncjatury, ale jest dobrze widoczny od strony ulicy. „Pomnik już wzbudza zainteresowanie turystów i jest fotografowany” - powiedział PAP sekretarz nuncjusza, ksiądz Mindaugas Szlaustas.
Inicjatorem postawienia posągu jest nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich Pedro Lopez Quintana. Jak wskazuje Szlaustas, „naszego nuncjusza łączy ze świętym Janem Pawłem II osobista więź”.
Quintana święcenia kapłańskie otrzymał w Rzymie, gdy papieżem był Jan Paweł II, z rąk polskiego papieża otrzymał konsekrację biskupią, później pracował w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.
Poświęcony w niedzielę pomnik ma też przypominać wizytę Jana Pawła II na Litwie w 1993 roku, podczas której papież m.in. poświęcił obecny budynek nuncjatury.
„Pomnik jest również wyrazem wielkiego szacunku, jakim mieszkańcy Litwy darzą wielkiego papieża, wielkiego świętego, który wypowiedział bardzo ważne słowa: +Nie lękajcie się+” - powiedział ks. Szlaustas.
W związku z 25. rocznicą wznowienia stosunków Litwy ze Stolicą Apostolską i 38. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża, w niedzielę w siedzibie nuncjatury została otwarta wystawa „Papież Wolności”, przygotowana przez polskie Centrum Myśli Jana Pawła II.
Wileńska wystawa, w której organizowaniu uczestniczyła też polska ambasada, prezentuje 36 plansz za zdjęciami i podpisami w języku polskim i litewskim, które ukazują Karola Wojtyłę jako wielkiego męża stanu, któremu Polska i kraje Europy Środkowej zawdzięczają odzyskanie suwerenności, oraz podkreślają decydującą rolę, jaką Polska odegrała w procesach wolnościowych końca XX wieku.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ akl/