1 listopada w Słubicach (Lubuskie) po raz piąty odbędzie się polsko-niemiecki "spacer pojednania i wzajemnego szacunku". Jego ideą jest zbliżanie mieszkańców Słubic i sąsiedniego Frankfurtu nad Odrą, poznawanie i kultywowanie wspólnej historii.
Jak poinformował PAP społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego Roland Semik, uczestnicy spaceru spotkają się 1 listopada przed kościołem NMP Królowej Polski w Słubicach i stamtąd wyruszą na cmentarz komunalny.
„Podobnie jak w zeszłym roku przewidziany jest udział słubickich harcerzy, którzy opowiedzą krótko o tradycjach polskiego ruchu harcerskiego oraz o wkładzie harcerzy w opiekę nad grobami na terenie całego kraju oraz na dawnych Kresach Wschodnich. Tegoroczną nowością będzie udział Katolickiego Centrum Studenckiego i jego koordynatora ks. Rafała Mocnego” - powiedział PAP Semik.
Podczas wydarzenia będzie także mowa m.in. o różnicach między katolickim Dniem Wszystkich Świętych i ewangelicką Niedzielą Zmarłych, o historii cmentarza komunalnego w Słubicach założonego w 1814 r., wspomnienie dawnej kaplicy z 1901 r.
„Będzie też krótka opowieść o cmentarzach w tradycjach kresowych i romskich, a na koniec zapalenie symbolicznych zniczy pod dwujęzyczną tablicą pamiątkową poświęconą mieszkańcom przedwojennych Słubic, grobie pierwszego lekarza Słubic Zenona Szemisa (1902-1953) oraz przy grobie siedmiu nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego” - mówił Semik.
Chętnych do udziału w spacerze organizatorzy zachęcają do wzięcia ze sobą lampionów, latarki lub pochodni elektrycznych. Po spacerze, tradycyjnie będzie można posłuchać chóru kameralnego "Adoramus"; chór ten zaśpiewa przy wybranych grobowcach słubickiej nekropolii.
Z kolei już w czwartkowe (27 października), wczesne popołudnie odbędzie się akcja sprzątania cmentarza komunalnego w Słubicach z udziałem uczniów Gimnazjum nr 2, harcerzy Hufca ZHP Słubice oraz społecznego opiekuna zabytków powiatu słubickiego. To jeden z elementów przygotowań do polsko-niemieckiego "spaceru pojednania i wzajemnego szacunku".
Cmentarz komunalny w Słubicach to miejsce, gdzie spoczywają nie tylko Polacy - mieszkańcy obecnych Słubic, ale także Niemcy. Do zakończenia II wojny światowej Słubice były bowiem prawobrzeżną dzielnicą Frankfurtu nad Odrą o nazwie Dammvorstadt.
Pomnikiem splecionej historii polskich i niemieckich mieszkańców Słubic jest stale powiększane lapidarium na cmentarzu komunalnym, które powstało dzięki zapałowi i finansowemu wsparciu kilku społeczników.(PAP)
mmd/ mow/