Do przyszłej niedzieli można oglądać wystawę "Solidarność i wsparcie" w Domu Spotkań z Historią. Ekspozycja opowiada o pomocy dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej w czasie powstania warszawskiego i po jego zakończeniu.
Wystawa "Solidarność i wsparcie" jest poświęcona, jak podkreślają organizatorzy, mało znanemu tematowi - zakrojonej na szeroką skalę pomocy wygnanej ze stolicy w trakcie i po powstaniu warszawskim ludności cywilnej.
Jak zauważają twórcy wystawy, ich założeniem było "przywrócenie pamięci o wszystkich, którzy okazali mieszkańcom Warszawy wsparcie, oferując posiłek, zapraszając do swoich domów na nocleg, udzielając pomocy medycznej czy duchowej". "Autorzy chcieliby również zwrócić uwagę historyków na ten ciekawy wątek i przywrócić mu miejsce w historiografii Powstania Warszawskiego" - dodają.
Ekspozycję "Solidarność i wsparcie" przygotowało Muzeum Dulag 121 z Pruszkowa. Ekspozycja składa się z 20 plansz, na których zaprezentowano m.in. archiwalne fotografie, cytaty źródłowe, relacje świadków, dokumenty i mapy, które przedstawiają kolejne etapy wypędzenia ludności cywilnej Warszawy podczas powstania warszawskiego i po jego zakończeniu.
Mottem wystawy jest cytat z "Raportu z oblężonego miasta" Zbigniewa Herberta: "(...) i jeśli Miasto padnie a ocaleje jeden/on będzie niósł Miasto w sobie po drogach wygnania".
Od 6 sierpnia do końca października 1944 r. z Warszawy - według różnych szacunków - wypędzonych zostało od 390 do 650 tys. mieszkańców. Wiele organizacji - zarówno oficjalnych, jak i konspiracyjnych - w tym m.in. Rada Główna Opiekuńcza, Armia Krajowa, Polski i Międzynarodowy Czerwony Krzyż było zaangażowanych w pomoc dla wygnanych warszawiaków. Wsparcie organizowane było we wszystkich miejscach, do których trafiali wypędzeni m.in. w obozach przejściowych w Pruszkowie, Piastowie i Ursusie.
Obóz w Pruszkowie upamiętnia organizator wystawy, Muzeum Dulag 121. Dzięki ofiarności mieszkańców Pruszkowa oraz aktywności charytatywnej Rady Głównej Opiekuńczej udało się tam zapewnić wysiedlonym dostawy żywności i opiekę sanitarną. Jednak tysiące z tych osób, które były zdolne do pracy wywieziono na przymusowe roboty do Niemiec; tysiące osób trafiło również do niemieckich obozów koncentracyjnych. Niektórzy wysiedleńcy zostali potajemnie wyprowadzeni przez polski personel sanitarny i gospodarczy, pozostali zaś zostali przetransportowani do różnych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa.
W piątek wieczorem w Domu Spotkań z Historią odbędzie się rozmowa wokół wystawy, w której udział weźmie dr Mirosław Wawrzyński oraz autorzy ekspozycji: Aleksandra Wojda, Maciej Boenisch i Małgorzata Bojanowska. W ramach spotkania odbędzie się także pokaz filmu dokumentalnego Grzegorza Szuplewskiego "Exodus Warszawy 1944".
Ekspozycję można oglądać do 13 listopada. (PAP)
oma/agz/