Studentka poznańskiej Akademii Muzycznej Katarzyna Danel została zwyciężczynią czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966. Zgodnie z jego założeniami, kompozytorzy mieli stworzyć dzieło składające się z 966 znaków.
Wyniki tegorocznej, ostatniej edycji konkursu ogłoszono w sobotę w Poznaniu. Według jego organizatorów, to jedyny tego typu konkurs na świecie.
Opus 966 jest konkursem dla młodych kompozytorów, organizowanym w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Zadaniem twórców było skomponowanie utworu nawiązującego do chrztu Polski i tradycji muzyki chrześcijańskiej. Dzieło miało się składać z 966 znaków muzycznych. Prace oceniało jury pod przewodnictwem kompozytora Pawła Łukaszewskiego.
Laureatka pierwszej nagrody i Nagrody Specjalnej Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego została uhonorowana za kompozycję „Beati misericordes”. Laureatami drugiej nagrody zostali ex aequo autor utworu „Da mihi bibere” Janusz Krzysztof Korczak, oraz Edyta Muchowiecka, autorka „Exaudi, Deus, deprecationem meam”. Trzecią nagrodę przyznano Aleksandrze Chmielewskiej za „De Baptismo”.
Opus 966 jest konkursem dla młodych kompozytorów, organizowanym w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Zadaniem twórców było skomponowanie utworu nawiązującego do chrztu Polski i tradycji muzyki chrześcijańskiej. Dzieło miało się składać z 966 znaków muzycznych.
"Dzięki konkursowi przekonaliśmy się, że jest możliwe stworzenie utworu z 966 znaków. Większość nadesłanych dzieł to utwory na naprawdę wysokim poziomie" – powiedział PAP pomysłodawca i dyrektor konkursu Bartosz Michałowski.
„Jeśli chodzi o kryterium znaków, okazało się, że trzymając się pewnych wytycznych, można stworzyć dzieło pełnowartościowe, w którym nie wyczuwa się jakiegoś samoograniczenia kompozytora. Część laureatów poprzednich edycji twierdziła, że to po prostu kwestia dobrego planowania i samokontroli na etapie twórczym” - mówił.
Opus 966 jest jednym z nielicznych konkursów, na których nagrodzone utwory są wykonywane w momencie ogłoszenia wyników. Zespołem, który podejmuje to wyzwanie, jest Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego.
Katarzyna Danel jest studentką poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów oraz w klasie kompozycji. Jest laureatką licznych nagród w konkursach kompozytorskich, jej kompozycje weszły do repertuaru m.in. Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Za największe osiągnięcie w ostatnim czasie uważa skomponowanie cyklu mszalnego (Kyrie, Gloria, Sanctus, Agnus Dei) na chór, solistów, organy i zespół dęty blaszany, który został wykonany w kwietniu w poznańskiej katedrze podczas mszy z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
W pierwszej edycji konkursu Opus 966 zwycięzcą został Łukasz Urbaniak, autor utworu "A Patre Unigenite". Zwycięzcą drugiej edycji został Artur Słotwiński, autor utworu "Baptismós. W 2015 roku wygrał autor kompozycji "Vidi aquam" Dominik Puk.
Efektem czterech edycji konkursu jest prawie 100 nowych utworów chóralnych, z których wiele zostało włączonych do repertuarów chórów w Polsce i za granicą.
„Cieszy, że tak wielu młodych kompozytorów potrafi pisać i pisze; konkurs dał im impuls do zabrania się za muzykę sakralną. Cieszy też to, że te utwory są żywe – mamy bardzo wiele wykonań w całej Polsce. Są też wydawane; niedawno utwór z drugiej edycji konkursu został wydany za oceanem przez jedno z prestiżowych amerykańskich wydawnictw” – powiedział Bartosz Michałowski.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Vis Artis z siedzibą w Poznaniu. (PAP)
rpo/ mag/